Wystartował MetOp-B

0

Wczoraj na orbitę został wyniesiony drugi europejski okołobiegunowy satelita pogodowy MetOp-B.

MetOp-B, drugi z trzech satelitów MetOp, zbudowany przez ESA dla EUMETSAT-u, został wyniesiony w poniedziałek 17 września o 16:28 GMT rakietą Sojuz-2.1a/Fregat, z kazachskiego Bajkonuru.

MetOp-B dołączy do swojego poprzednika, satelity MetOp-A, który obserwuje ziemską pogodę od 2006 roku, i który już przekroczył swój pierwotnie zakładany czas pracy.

W najbliższych dniach zostanie sprawdzony stan satelity, a kontrola nad nim zostanie przekazana przez ESA w ręce EUMETSAT-u, który przez pierwsze 6 miesięcy będzie przygotowywał go do normalnej pracy.

Nowy satelita polarny trafia na orbitę dwa i pół miesiąca po satelicie MSG-3, geostacjonarnym europejskim satelicie pogodowym. Dzięki temu naukowcy, a przez to i mieszkańcy Europy, będą mieli zapewnioną ciągłość satelitarnych obserwacji pogodowych, ale i będą czerpali korzyści z obserwacji wykonywanych przez statki najnowszej generacji.

MetOp, to seria trzech satelitów meteorologicznych umieszczonych na orbitach okołobiegunowych. Mają one trafiać na orbitę w odstępach pięcioletnich. MetOp powstał w wyniku zmiany koncepcji obserwacji Ziemi opracowanej przez kraje europejskie już w latach 80. XX wieku, gdy myślano o uniwersalnym satelicie obserwacji Ziemi z orbity okołobiegunowej. Na pewnym etapie prac stwierdzono, że korzystniejsze będzie umieszczenie przyrządów meteorologicznych na osobnym statku kosmicznym, będącym jednocześnie wkładem Zjednoczonej Europy w system satelitarny Światowej Organizacji Meteorologicznej, jako zastępstwo satelitów agencji NOAA. Aby zapewnić kontynuację pomiarów, na takich satelitach planowano umieścić przyrządy o podobnych charakterystykach jak na zastępowanych satelitach amerykańskiej NOAA. Pozostałe przyrządy, nie związane ściśle z meteorologią, zaplanowano wysłać na osobnym satelicie, Envisat.

Satelity MetOp należą one do Systemu Polarnego Europejskiej Organizacji Wykorzystywania Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT Polar System, EPS). Satelity są wkładem tej instytucji we wspólne przedsięwzięcie ESA i amerykańską agencji NOAA. Satelity pogodowe NOAA (budowany właśnie system POES) i Metop będą miały komplementarne i niedublujące się orbity, które umożliwią powiększenie obszaru obserwacji pogodowych i ich większą efektywność. Orbity statków obu agencji kosmicznych są synchroniczne ze Słońcem, to znaczy statki pojawiają się nad danym obszarem Ziemi o tej samej porze dnia. Statki Metop będą przelatywać w godzinach rannych, a statki POES w godzinach popołudniowych.

Koszt całego programu MetOp (trzech satelitów, rakiet, obsługi naziemnej) wynosi ok. 2,5 mld. euro, z czego EUMETSAT wyłożyła 1,85 mld. euro (również ze składek członkowskich Polski), a ESA 550 mln. euro.

Comments are closed.