Hylas-2 bez licencji?

0

Luksemburg twierdzi, że Hylas-2 zajmuje miejsce na orbicie nielegalnie i chce uchylenia jego rezerwacji na pozycję orbitalną.

Rząd Luksemburga wnioskuje do Międzynarodowemu Związkowi Telekomunikacyjnemu o uchylenie pozwolenia na działanie satelity Hylas-2, firmy Avanti Communications, wystrzelonego w sierpniu tego roku. Podstawą wniosku jest rzekome wygaśnięcie rezerwacji na pozycję orbitalną dla satelity w maju 2012 roku i możliwość powstania interferencji z satelitą SES, który trafi na orbitę w 2013 roku.

Brytyjski rząd, Avanti jest firmą zarejestrowaną w Londynie, odrzuca te zarzuty, twierdząc, że Hylas-1 odświeżył tę rezerwację, gdy po starcie w listopadzie 2010 roku, w trakcie przemieszczania się na swoją docelową pozycję, zatrzymał się na niej przez 16 dni. Brytyjczycy dodają, że niekorzystna decyzja ITU miałaby “katastrofalne skutki’ dla Avanti.

Rządy obu krajów przedstawiły Związkowi swoje pisemne oświadczenia 30 sierpnia i 5 września. Pierwsze posiedzenie rady regulacji radia ITU ma odbyć się dzisiaj, 10 września.

Niższe ciało ITU, biuro radiokomunikacji ITU, które zajmowało się wcześniej tym sporem, uznało, że satelita nie przybył na swoją pozycję w ciągu 3 miesięcy od daty wygaśnięcia rezerwacji, ale też że Avanti wykazało dobrą wolę w próbie dochowania daty granicznej. Mimo to biuro zarekomendowało wygaśnięcie innej rezerwacji Avanti na miejsce 61,5oE, która również wygasła w maju tego roku. ITU twierdzi, że brytyjski rząd przesłał 20 lipca pisemne zawiadomienie o wygaśnięciu.

Trwający już kilka miesięcy spór dotyczy między innymi propozycji ITU, aby statek zajmował daną pozycję przez co najmniej 90 dni, zanim będzie można uznać ją za zajętą. Propozycję tę wniesiono, aby zapobiegać nadużyciom w postaci pojedynczego satelity “obstawiającego” kilka pozycji geostacjonarnych. Hylas-1 zatrzymując się na 16 dni na pozycji 31oE nie dopełnił tego obowiązku, ale też manewr był wykonywany zanim propozycja ITU faktycznie weszła do przepisów. Co więcej, ITU powiedziało, że jeszcze, przez jakiś czas pozwoli krajowym regulatorom na własny osąd w sprawach dotyczących terminów wygasania rezerwacji.

Powołując się na tę możliwość, brytyjski rząd podkreśla, że nigdy nie miał wątpliwości, że projekt Hylas-2 zostanie ukończony i statek trafi na orbitę. Start Hylasa-2 był opóźniony o kilka miesięcy z powodu problemów technicznych z lampami mikrofalowymi.

Luksemburg zarzuca też Avanti, niespójności w listach częstotliwości używanych przez oba satelity Hylas. Brytyjczycy tłumaczą to tym, że Hylas-1 może przełączać się między kanałami cywilnymi i wojskowymi, co jest sednem tego projektu, realizowanego wespół z ESA. Hylas-1 pracuje obecnie na pozycji 33,5oW, gdzie świadczy usługi dla NATO i armii brytyjskiej.

Spór wszczęty przez Luksemburg ma na celu ochronę własnego operatora, SES, którego satelity Astra 5B ma zostać wyniesiony w 2013 roku. Satelita ma zająć pozycję orbitalną 31,5oE, czyli tylko 0,5o od Hylasa-2. Astra 5B ma zastąpić starszego satelitę SES nadającego w paśmie Ku, ale będzie posiadała też dodatkowe transpondery pasma Ka, w celu migracji niektórych klientów z pasma Ku na Ka.

Obie firmy już jakiś czas negocjują o prawach dostępu do tych dwóch pozycji orbitalnych, ale bez rezultatów. Luksemburg uważa, że prawa Avanti do tej lokalizacji powinny zostać zawieszone do czasu rozwiązania problemu przez obie firmy, czego odmawiają Brytyjczycy, mówiąc, że obie firmy powinny skupić się na uniknięciu możliwych interferencji między Hylasem-2 a Astrą 5B.

Comments are closed.