Powstaje europejski radar SSA

0

ESA rozpoczęła projekt budowy nowego radaru dedykowanego programowi Space Situational Awareness (SSA). Demonstrator urządzenia powstanie w dwóch lokalizacjach koło Paryża.

Zgodnie z zapowiedziami, w tym roku rusza projekt i budowa radaru do śledzenia i wykrywania zagrożeń z kosmosu, czyli radaru dedykowanego programowi SSA Europejskiej Agencji Kosmicznej. Radar pomoże śledzić i wykrywać kosmiczne śmieci.

ESA i francuska ONERA – Office National d’Etudes et Recherches Aérospatiales – podpisały umowę na 4 miliony euro na zaprojektowanie i rozwój demonstratora takiego radaru. ONERA będzie pracowała z pięcioma podmiotami z przemysłu, z Francji, Hiszpanii i Szwajcarii.

Nicolas Bobrinsky, szef programu przygotowawczego SSA w ESA, który gościł w Warszawie na konferencji poświęconej SSA w listopadzie zeszłego roku, mówi, że “demonstracyjny radar pozwoli przetestować i walidować techniki obserwowania kosmicznych śmieci. ESA skorzysta z silnej współpracy między przemysłem Francji, Hiszpanii i Szwajcarii”.

ESA chce sprawdzić możliwości dwóch różnych technologii radarowych, monostatycznej i bistatycznej. Radar opracowywany z francuską ONERĄ będzie radarem bistatycznym. Równolegle ESA podpisała umowę z hiszpańską firmą Indra Espacio SA, na rozwój i testy radaru monostatycznego. “Oba radary pomogą przetestować i sprawdzić obserwację kosmicznych śmieci poprzez możliwość przeprowadzenia testów porównawczych”, dodaje Gian Maria Pinna, menadżer ds. segmentu naziemnego SSA. W radarze monostatycznym nadajnikiem i odbiornikiem jest to samo urządzenie, przez co pracuje ono w trybie impulsowym. W radarze bistatycznym nadajnik i odbiornik fal radarowych znajdują się w różnych miejscach, dzięki czemu nadajnik pracuje w trybie ciągłym.

Nadajnik nowego radaru będzie zbudowany na dawnym lotnisku Crucey-Villages, około 100 km na zachód od Paryża. Odbiornik umieszczony zostanie koło Palaiseau, na południe od Paryża.

ESA współpracuje z przemysłem w ramach programu SSA od 2009 roku. Od tego czasu przeznaczyła 30 milionów euro na 25 umów dotyczących SSA.

Comments are closed.