Szacunek kosztów następcy DMSP-DWSS

0

Według szacunków biura ds. budżetu działającego przy Kongresie USA, nowy system wojskowych satelitów pogodowych będzie kosztował nawet ponad 6 mld. USD.

Jak podaje Space News, biuro ds. budżetu Kongresu Stanów Zjednoczonych opublikowało szacunki dotyczące kosztu nowego systemu wojskowych satelitów pogodowych. Następca DMSP będzie kosztował według biura od 4,4 do 6,1 miliarda USD.

Raport biura, pt. “Options for Modernizing Military Weather Satellites” rozpatruje trzy opcje możliwych następników programu DMSP. Szacunkowe koszty zawierają koszty produkcji, wystrzelenia i pracy dwóch satelitów do 2037 roku.

Najtańszą opcją ma być wykorzystanie istniejących urządzeń do zobrazowania w podczerwieni i mikrofalach. Najdroższą, rozwój nowych urządzeń tego typu i wzbogacenie satelitów o przyrządy do badania środowiska kosmicznego.

Program DMSP trwa od 1962 roku i od tego czasu na orbitę wyniesiono 8 generacji satelitów. Najnowsza, 5D, działa od 1976 roku. Ostatni satelita z tej serii został wyniesiony w 2009 roku. Siły Powietrzne USA dysponują na ziemi jeszcze dwoma kompletnymi satelitami. Jedno planują wystrzelić w przyszłym roku. Drugi będzie wyniesiony zależnie od potrzeb.

Nowy program satelitów meteorologicznych USA boryka się od kilku lat z wieloma kłopotami ekonomiczno-decyzyjnymi. W połowie lat 90. XX wieku planowano połączyć program cywilny i wojskowy, który rozwijano pod nazwą National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System (NPOESS). Po wielu latach prac i wydaniu 15 miliardów USD (całego budżetu jaki miał spożytkować projekt w trakcie swojego trwania, równy kosztowi około 4 łazików marsjańskich Curiosity!), stwierdzono, że wymagania cywilne i wojskowe są tak różne, iż nie dadzą się pogodzić. Programy cywilny i wojskowy na powrót rozdzielono. NOAA i NASA zajęły się wspólnym projektem JPSS, a wojsko, programem Defence Weather Satellite System.

Prototyp statku programu NPOESS, o nazwie NPP, został wystrzelony w kosmos 28 października 2011. Firma Ball Aerospace & Technologies otrzymała jeszcze we wrześniu 2010 kontrakt na budowę satelity Joint Polar Satellite System 1 (JPSS-1), który jest w zasadzie kopią NPP. Ten statek również został dokończony i trafi na orbitę w 2016 roku.

Na początku 2012 roku Kongres nakazał USAF anulować projekt Defence Weather Satellite System z przyczyn ekonomicznych. Nie podjęto jeszcze decyzji nad tym, jak zastąpić starzejące się DMSP.

Comments are closed.