Udany start rakiety CZ-2D z wenezuelskim VRSS-1 (29.09.2012)

0

Dwudziestego dziewiątego września 2012 roku chińska rakieta CZ-2D wyniosła wenezuelskiego satelitę obserwacyjnego VRSS-1. Jest to przykład postępującej kooperacji pomiędzy Chinami a Wenezuelą.

Do startu doszło 29 września o godzinie 06:12 CEST. Rakieta CZ-2D wyniosła satelitę VRSS-1, którego masa to około 880 kg. Satelita został umieszczony na orbicie o wysokości około 619 x 654 km i nachyleniu 98 stopni. Satelita został także nazwany “Francisco de Miranda“, na cześć wenezuelskiego powstańca z XVIII i XIX wieku.

VRSS-1 (Venezuelan Remote Sensing Satellite) jest pierwszym wenezuelskim satelitą obserwacji Ziemi. Maksymalna zdolność rozdzielcza tego satelity szacowana jest na około 2,5 metra. Celem VRSS-1 będzie dostarczenie informacji wspierających zarządzanie podczas powodzi i innych katastrof naturalnych oraz pomoc dla rolnictwa, urbanistyki i górnictwa. Koszt programu VRSS-1 szacowany jest na około 145 milionów dolarów amerykańskich. VRSS-1 powinien funkcjonować na orbicie przez przynajmniej pięć lat.

Umieszczenie VRSS-1 jest przykładem zacieśniającej się współpracy pomiędzy Chinami a Wenezuelą. Poprzedni (pierwszy) wenezuelski satelita, telekomunikacyjny VENESAT-1, został wyniesiony w październiku 2008 roku za pomocą rakiety CZ-3B. Oprócz wyniesienia tych satelitów, Chiny aktywnie uczestniczyły w budowie oraz finansowaniu, dzięki czemu Wenezuela zyskała dostęp do kilku nowoczesnych technologii satelitarnych.

Wraz ze startem CZ-2D zakończyły się loty rakiet w trzecim kwartale 2012 roku. Łącznie od początku lipca nastąpiło 18 startów rakiet, z których 17 było w pełni udanych. Porażką zakończył się natomiast lot rakiety Proton-M (06.08.2012), w której zawiódł górny stopnień Briz-M i dwa satelity telekomunikacyjne nie dotarły do swoich docelowych punktów na orbicie geostacjonarnej.

(PFA)

Comments are closed.