Dragon CRS-1 – start 8 października 2012

0

Trwają przygotowania do pierwszej operacyjnej wyprawy kapsuły Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Amerykańska agencja NASA poinformowała, że do pierwszej próby startu dojdzie 8 października 2012, o godzinie 02:35 CEST.

Misja Dragon CRS-1 (ang. Commercial Resupply Mission – 1) będzie pierwszą operacyjną wyprawą tego pojazdu w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W hangarze firmy Space Exploration Technologies (SpaceX) na Przylądku Canaveral (Floryda) już od kilku tygodni przygotowywana jest kapsuła Dragon oraz jej nośnik – rakieta Falcon 9. Prace postępują zgodnie z planem i jak na razie nie zanotowano żadnych problemów, które mogłyby wpłynąć na opóźnienie misji. Dziś (29.09.2012) nastąpiło próbne odpalenie silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Test przebiegł poprawnie, co otwiera drogę do startu misji w terminie.

Ten lot będzie pierwszym z dwunastu zakontraktowanych wypraw kapsuł Dragon, jakie powinny się odbyć do 2015 roku. We wnętrzu tej kapsuły znajdzie się ponad m.in. 400 kg naukowego ładunku, który wesprze ponad 160 różnych projektów badawczych, jakie są planowane na ISS. Na Ziemię Dragon sprowadzi ponad 540 kg ładunku, w tym ważne próbki naukowe oraz część niepotrzebnego już sprzętu Stacji.

Jeśli start nastąpi 8 października, to dwa dni później Dragon znajdzie się w pobliżu ISS i zostanie przechwycony przez ramię Stacji (SSRMS). Dragon pozostanie przyłączony do ISS przez ponad 2 tygodnie. Lądowanie planowane jest na wodach Pacyfiku, u wybrzeży Kalifornii.

Misja Dragon CRS-1 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.