ATV-3 (jeszcze) nie odłączył się od ISS (26.09.2012)

0

Bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy ATV-3 jeszcze nie odłączył od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do tego wydarzenia miało dojść 26 września o godzinie 00:35 CEST, wskutek problemów z komputerem zainstalowanym w module Zwiezda. Nowy czas odcumowania jeszcze nie jest znany.

Europejski pojazd ATV-3 został wyniesiony na orbitę nieco ponad 5 miesięcy temu, 23 marca 2012 roku. Następnie, 29 marca ATV-3 zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), dostarczając rezydentom Stacji 6595 kg ładunku: paliwa, wody, tlenu oraz wyposażenia. W związku z cumowaniem ATV-3 do ISS Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) dokonała tzw. Tweetup’u, w trakcie którego entuzjaści astronautyki z całego świata informowali o zbliżaniu się tego pojazdu do Stacji.

Przez kolejne miesiące, aż do końca września 2012 roku, ATV-3 stanowił ważną część ISS. Wykonywane były manewry podnoszenia orbity Stacji, które tym razem nie były zawsze w pełni udane. Ponadto, rezydenci ISS dokonali transferu ładunku z i do ATV-3.

Po ponad pięciu miesiącach prac, ATV-3 kończy swą misję przy ISS. Do odcumowania od Stacji miało dojść 26 września, o godzinie 00:35 CEST. Do odcumowania jednak nie doszło, wskutek problemu z komputerem zainstalowanym w rosyjskim module Zwiezda, odpowiedzialnym za procedury zwalniające pojazd. Nowy czas odcumowania jeszcze nie jest znany, choć można zakładać, że będzie to około 24 godzin. Informacja o odwołania procedury odcumowania została przesłana do astronautki Sunnity Williams, przebywającej obecnie na ISS.

W przyszłym roku w kierunku ISS zostanie wysłany ATV-4, a po nim rok później – ATV-5. Dalsze losy programu ATV nie są jeszcze znane – są zależne od decyzji na tegorocznej Radzie Ministerialnej ESA. W trakcie tej Rady powinna zapaść decyzja co do następcy/kontynuatora programu ATV, ponieważ w kwietniu 2012 roku zamknięto produkcję podsystemów tego pojazdu. Jednocześnie wiadomo, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) pozostanie dłużej na orbicie, być może nawet do 2028 roku, co będzie wymagać dostarczania ładunku także ze strony europejskiej. Być może następcą programu ATV będzie udział przy budowie amerykańskiej kapsuły MPCV Orion – a alternatywą dla tej koncepcji jest stworzenie pojazdu o nazwie APEX.

Misja ATV-3 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.