Udany start rakiety Atlas V z NROL-36

0

Trzynastego września o godzinie 23:39 CEST nastąpił udany start rakiety Atlas V z amerykańskimi satelitami zwiadu NROL-36. Start przebiegł prawidłowo. Wraz z NROL-36 na orbicie umieszczono jedenaście małych satelitów typu CubeSat.

Start NROL-36 wcześniej planowano na 14 sierpnia, jednak ostatecznie rakieta Atlas V wzniosła się 13 września. Start odbył się z bazy Vandenberg w Kalifornii (VAFB). W tym locie użyto rakiety Atlas V w konfiguracji 401. Start przeprowadzono dla amerykańskiej agencji wywiadowczej NRO (National Reconnaissance Office). Co ciekawe, tym razem oprócz dwóch satelitów NROL-36 na pokładzie rakiety Atlas V znalazło się aż 11 CubeSatów.

Szczegóły misji satelitów NROL-36 nie zostały opublikowane. Niektóre dane są jednak dostępne, z uwagi na obecność CubeSatów w ładowni, które sugerują, że satelity NROL-36 zostały uwolnione na orbicie o parametrach około 490×765 km i nachyleniu około 66,3 stopnia. Następnie, satelity dokonały zmiany swoich orbit. Z dostępnych informacji wynika, że NROL-36 to prawdopodobnie satelity typu NOSS (Naval Ocean Surveillance System), które zajmują orbity o wysokości około 1000 x 1200 km i nachyleniu około 66 stopni.

NROL-36 są prawdopodobnie szóstą parą trzeciej generacji satelitów NOSS. Te satelity służą do taktycznej lokalizacji potencjalnie wrogich okrętów na morzach i oceanach. Pierwszą generację satelitów NOSS wynoszono na orbity pomiędzy 1976 a 1987 rokiem. Druga generacja tego typu satelitów była wynoszona pomiędzy 1990 a 1996 rokiem. Pierwsze satelity najnowszej generacji weszły do służby w 2001 roku.

Co ciekawe, według niektórych źródeł opisywany w tym artykule oraz wystrzelona w 2011 roku ostatnia para satelitów NOSS może należeć już do czwartej generacji. Brak jednak jakichkolwiek oficjalnych informacji na ten temat.

Następny start rakiety zaplanowany jest już na 17 września. Rakieta Sojuz 2.1a wyniesie z Bajkonuru europejskiego satelitę meteorologicznego MetOp-B.

Comments are closed.