ILA 2012 – druga relacja

0

Zapraszamy do drugiej relacji z berlińskich targów przemysłu lotniczego i kosmicznego ILA 2012, opisującej najważniejsze wydarzenia z 13 września.

ILA (niem. Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung) to targi przemysłu lotniczego i kosmicznego, które co dwa lata odbywają się w Berlinie. W tym roku ILA odbywa się we wrześniu, na lotnisku Schoenefeld, które już niebawem powinno stać się nowym portem lotniczym Berlin-Brandenburg. Na ILA wystawia się przede wszystkim niemiecki przemysł lotniczy i kosmiczny – nie brakuje jednak akcentów międzynarodowych. Najważniejszym tegorocznym akcentem jest partnerstwo Polski. Polska jest reprezentowana w tym roku przez kilkadziesiąt firm, organizacji i ośrodków naukowych. Innym ważnym akcentem jest wyraźnie widoczny udział Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Targi rozpoczęły się w poniedziałek, 11 września i potrwają do niedzieli, 16 września, przy czym pierwsze pięć dni to “dni biznesowe” a weekend to “dni otwarte” dla widowni.

Nasz pierwszy raport z ILA 2012 zaprezentowaliśmy 12 września. Kolejny dzień, był wypełniony wieloma profesjonalnymi wydarzeniami, także związanymi z sektorem kosmicznym. Najważniejsze wydarzenie tego dnia to podpisanie umowy pomiędzy niemiecką agencją kosmiczną DLR a firmą Astrium dotyczące rozpoczęcia projektu DEOS. Jest to bardzo ciekawy zaawansowany projekt satelitarny, wyraźnie pokazujący niemieckie ambicje w sektorze kosmicznym.

DEOS (Deutsche Orbitale Servicing Mission) to projekt małego satelity – demonstratora technologii, którego start zaplanowano na 2017 rok. DEOS będzie się składać z dwóch elementów – “klienta” oraz satelity serwisowego. Oba satelity rozłączą się na orbicie i będą niezależnie pracować. Rolą satelity serwisowego będzie ponowne zbliżenie się do “klienta” na odległość kilku metrów, okrążenie go, precyzyjne dokonanie bliskiego zbliżenia oraz połączenie z “klientem”. Następnie wykonano by demonstrację wymiany sprzętu u “klienta” a na koniec – kontrolowaną deorbitację.

DLR uważa, że dzięki DEOS Niemcy zdobędą technologie potrzebne do budowy systemu zdolnego do serwisowania satelitów (głównie tych, które można by naprawiać, np łatwo wymieniając subsystemy) a także dokonywać deorbitacji tych niebezpiecznych. Zdobyte technologie dzięki DEOS powinny posłużyć m.in. do deorbitacji satelity Envisat, który od początku kwietnia tego roku nie działa. Envisat jest dużym satelitą, który w przypadku zderzenia z innym obiektem może wytworzyć dużą ilość “kosmicznych śmieci”.

Oprócz ogłoszenia realizacji projektu DEOS nastąpiły jeszcze inne wydarzenia ważne dla sektora kosmicznego. Firma Astrium przedstawiła swoje obecne dokonania w niemieckich oddziałach oraz plany na przyszłość. Przede wszystkim w Niemczech ta firma wciąż się rozwija i planuje zatrudnienie kolejnych pracowników a spora część jej przyszłych celów działalności jest ściśle związana z wynikami tegorocznej Rady Ministrów ESA. Ponadto, Astrium stara się być niezależnym od kierunku europejskiej polityki kosmicznej – stąd intensywne działania w sektorze komercyjnym. W tej części przemysłu kosmicznego niemieckie oddziały Astrium budują około 30% sprzętu satelitarnego.

Trzynastego września był także ważnym dniem dla naszego kraju. Tego dnia doszło do podpisania dokumentów akcesyjnych między Polską a ESA, do czego doszło w Warszawie. W tym samym czasie posłowie i senatorowie z Zespołu Parlamentarnego ds. Przestrzeni Kosmicznej odwiedzili targi ILA, w tym i stanowiska polskich firm oraz Centrum Badań Kosmicznych (CBK). Na wystawie CBK posłowie i senatorowie zadali pytali m.in. o stan prac nad satelitami BRITE-PL “Lem” i “Heweliusz” i o satelitarne rozwiązania służące do obserwacji granic Polski. Ponadto, przy wystawie Polski Wschodniej zaprezentowano gościom z tego Zespołu łazik MAGMA2.

Targi ILA 2012 to przykład, że warto by polskie firmy prezentowały swój potencjał i dokonania na arenie międzynarodowej. Miejmy nadzieję, że z każdym rokiem będzie coraz łatwiej o uzyskanie miejsca na takich targach. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż wiele firm z sektora SME – szczególnie tych oferujących “niszowy” sprzęt lub rozwiązania – nie zawsze jest w stanie zakupić pełne stanowisko wystawowe. W krajach zachodniej Europy często stosuje się “łączone stanowiska” i bardzo elastyczne/uproszczone zasady aplikacyjne, nie wymagające dużej ilości dokumentów. Czas, by i w Polsce taki system się przyjął.

Zdjęcie ujęcia z animacji DLR i Astrium, dotyczące misji DEOS / Credits - K. KanawkaTuż po podpisaniu umowy na misję DEOS pomiędzy DLR a Astrium / Credits - Jarosław Jaworski Łazik MAGMA2 na ILA 2012 / Credits - Jarosław Jaworski Profesor Marek Banaszkiewicz przedstawia satelitę BRITE-PL przedstawicielom Parlamentarnego Zespołu ds Przestrzeni Kosmicznej (w tle zdjęcia autor tego artykułu) / Credits - Jarosław Jaworski

Comments are closed.