ScopeDome Hevelius 2 – start 22.09.2012, Funka k. Chojnic

0

Po długich i żmudnych testach usprawnionego komputera pokładowego i systemu APRS nastąpiło pozytywne zakończenie prac. Misja balonowa ScopeDome Hevelius 2 wystartuje w 22 września z Funki, koło Chojnic w województwie pomorskim. Start odbędzie się wraz z misją CP19 projektu Copernicus.

Od czasu odwołanej próby startu z kwietnia, trwały prace nad usprawnionym komputerem pokładowym i systemem APRS (przekazu pakietu danych w trakcie lotu). W kwietniu zadecydowaliśmy o odwołaniu startu, gdy system APRS zupełnie nieoczekiwanie przestał być odczytywany przez stacje odbiorze. Ponieważ nie chcieliśmy ryzykować utraty sprzętu wskutek nieznanego błędu, zadecydowaliśmy o opóźnieniu startu.

Przez kolejne miesiące trwały testy i modyfikacje, które zakończyły się pod koniec sierpnia. W trakcie tych testów zmieniliśmy ułożenie sprzętu oraz ich ekranowanie, by jeszcze bardziej zminimalizować poziom zakłóceń wewnątrz gondoli. Aktualnie całość sprzętu jest gotowa a na dodatek otrzymamy od zespołu Copernicus dodatkowy tracker APRS, który będzie dublować nasz system. Dziękujemy zespołowi Copernicus za tę pomoc oraz wsparcie techniczne, jakie uzyskaliśmy w ostatnich tygodniach!

Do startu misji ScopeDome Hevelius 2 dojdzie w sobotę, 22 września z Funki koło Chojnic w województwie pomorskim. Start prawdopodobnie odbędzie się o godzinie 11:00 CEST i wraz z naszym balonem ku stratosferze poleci misja CP19 projektu Copernicus. Dzięki temu będziemy mogli obserwowac drugi balon w trakcie wznoszenia, przynajmniej w pierwszych fazach lotu, blisko Ziemi. Jak długo jeden balon będzie widoczny z drugiego? Tego dowiemy się 22 września.

Dodatkowe informacje na temat misji ScopeDome Hevelius 2 oraz CP19 pojawią się w ciągu najbliższych kilku dni. Jednakże już teraz zapraszamy do śledzenia naszych wypraw! Zapraszamy do Funki lub do naszej relacji na łamach serwisu Kosmonauta.net.

Misje Hevelius są komentowane w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.