Start indyjskiej PSLV ze SPOT 6 i PROITERS

0

9 września 2012 roku o godzinie 06:23 CEST wystartowała indyjska rakieta nośna PSLV z francuskim satelitą obserwacyjnym SPOT 6 i japońskim satelitą technologicznym PROITERS.

Start nastąpił z indyjskiego kosmodromu Satish Darwhan. Rakieta PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) prawidłowo umieściła oba ładunki na orbicie polarnej o perygeum 640 km, apogeum 648 i inklinacji 98 stopni. Był to 21. start PSLV.

Francuski SPOT 6, o masie 716 kilogramów, był jak do tej pory największym zagranicznym ładunkiem wyniesionym przez rakietę PSLV. SPOT 6 dołączy do konstelacji satelitów serii SPOT i zapewni usługi zobrazowania satelitarnego w wysokiej rozdzielczości do 2023 roku. Wystrzelenie kolejnego satelity z tej serii, SPOT 7, planowane jest na 2013 rok.

Japoński satelita PROITERS (PRoject of OIT Electric-Rocket-Engine) to ładunek dodatkowy tej misji (masa jednostki wynosi dziesięć kg). Celem misji PROITERS są testy silnika elektrycznego do stabilizacji satelity i wprowadzania zmian parametrów jego orbity, a także zrobienie zdjęć Ziemi, w szczególności japońskiej Osaki. Satelita został zbudowany przez Osaka Institute of Technology.

(ISRO)

Comments are closed.