MSL – stan misji na Sol 28

0

Trwa misja Mars Science Laboratory. Łazik jest już w drodze ku obszarowi Glenelg.

Od naszego ostatniego podsumowania prac łazika Mars Science Laboratory (MSL) “Curiosity” nastąpiło sporo wydarzeń. Najważniejszym z nich jest przeprowadzenie dłuższych jazd łazika – podczas 24 marsjańskiego dnia misji (Sol 24) MSL przejechał 21 metrów w kierunku obszaru Glenelg, który jest pierwszym ważniejszym celem tej wyprawy. Dwa dni później, podczas Sol 26, łazik przejechał około 30 metrów. Podróż ku Glenelg rozpoczęła się podczas Sol 22, gdy łazik przejechał około 16 metrów.

Trwają również pomiary naukowe wykonane przez łazik. Tuż po publikacji naszego poprzedniego raportu nastąpiła publikacja wyników pracy lasera MSL (instrument ChemCam), który podczas Sol 19 po raz pierwszy został skierowany ku “miękkiemu” celowi – powierzchni marsjańskiego gruntu. Zdjęcie z tej operacji prezentujemy w galerii tego artykułu.

Nastąpiła także publikacja obrazu wykonanego podczas Sol 12 misji przez orbiter MRO, który wówczas obserwował łazika w najbardziej optymalnym położeniu. Na zdjęciu widać szczegóły łazika, takie jak RTG, koła czy maszt z instrumentami.

O godzinie 10:19 CEST zakończy się Sol 28 misji MSL. Wszystkie instrumenty MSL są w świetnym stanie, nie notuje się problemów technicznych.

Misja MSL “Curiosity” jest komentowana w języku polskim w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także szczegółowe kompendium na temat misji Mars Science Laboratory.

(NASA, JPL, PFA)

ChemCam wycelowany w marsjański grunt - próba z Sol 19 / Credits - NASA/JPL-Caltech/LANL/ CNES/IRAP/LPGN/CNRS Mozaika kilku zdjęć wykonanych przez kamery łazika podczas Sol 26 / Credits - NASA, JPL-Caltech, Damien Bouic

Comments are closed.