Trzeci start rakiety KSLV-1 w październiku

0

Zakłady im. Kruniczewa zakończyły budowę oraz testy pierwszego stopnia koreańskiej rakiety KSLV-1 (Korea Space Launch Vehicle 1). Pod koniec sierpnia rozpoczęto transport tego komponentu do Korei Południowej.

23 sierpnia rozpoczęto transport drogą kolejową pierwszego stopnia rakiety KSLV-1 z zakładu producenta w Moskwie do Uljanowska w południowo-zachodniej części Rosji nad Wołgą. Tam element rakiety zostanie załadowany na samolot, który poleci do miasta Pusan w Południowej Korei. Ostatecznie pierwszy stopień KSLV 1 trafi do Centrum Kosmicznego Naro, gdzie rozpoczną się przygotowania do planowanego na październik trzeciego lotu tej rakiety.

W 2004 roku Rosja podpisała z Koreą Południową umowę o współpracy nad eksploracją przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych. Obie strony wspólnie doprowadziły do powstania koreańskiego kosmodromu, z którego jak do tej pory wystrzelono dwie rakiety KSLV-1. Obie próby zakończyły się jednak niepowodzeniem. Do dzisiaj nie podano do informacji publicznej jakie były oficjalne przyczyny ostatniej porażki. Mimo tego dzięki przeznaczeniu przez Rosjan odpowiednich środków finansowych trzeci lot KSLV-1 odbędzie się już niebawem. Zmiany, które zostały wprowadzone w przygotowaniu do tego lotu, to m.in.: eliminacja sytemu przerwania lotu drugiego stopnia, drobne zmiany związane z pierwszym stopniem oraz modyfikacje systemu elektrycznego odpowiadającego za prace osłony aerodynamicznej.

Pierwszy stopień rakiety KSLV-1, oparty na komponencie URM (Universal Rocket Module), dostarczany jest przez Rosjan, natomiast drugi konstruowany jest przez Koreańczyków.

(Kruniczew)

Comments are closed.