Roskosmos: nowa rakieta i nowi cywilni kosmonauci

0

Roskosmos ogłosił przetarg na projekt nowej rakiety. Powiększa też korpus kosmonautów.

Rosyjska agencja kosmiczna szuka chętnych na opracowanie nowej rakiety nośnej, która miałaby służyć do załogowych lotów księżycowych. Umowa na projekt rakiety ma być warta około 300 000 dolarów amerykańskich.

Oferty można składać do 28 sierpnia. Projekt powinien powstać do 31 maja 2013 roku i obejmować również niezbędną infrastrukturę naziemną.

W połowie lipca dyrektor agencji, Władimir Popowkin, powiedział, że po 2018 roku Rosja ma dysponować nowym statkiem załogowym. Ma być on zdolny do lotów do ISS i na Księżyc. Założeniem konstrukcyjnym ma być też ponoć precyzja lądowania 10-krotnie większa niż obecnych Sojuzów.

RIA Nowosti podała również, że Centrum Szkolenia Kosmonautów im. Jurija Gagarina powiększy o 7 osób swój korpus astronautów. Siedmiu kandydatów płci męskiej zakończyło 31 lipca trwające od kwietnia egzaminy. Ich dalsze szkolenie potrwa około 6 lat. Obecnie Rosja ma 31 aktywnych kosmonautów.

Centrum podało też, że w korpusie nie będą znajdowali się kosmonauci w czynnej służbie wojskowej, w związku z tym w lipcu 12 osób przeniesiono do rezerwy. W sierpniu ostatnich 5 kosmonautów zostanie zwolnionych ze służby wojskowej. Decyzje te są efektem skreślenia w lutym 2012 roku Centrum Szkolenia Astronautów z listy placówek pełnienia służby wojskowej. Część kosmonautów oprotestowała tę decyzję, gdyż uderza ona w ich przywileje socjalne i pensje.

Roskosmos oświadczył, że od teraz kandydatami na astronautów będą mogli być jedynie cywile. Przed około 200 osobami, kosmonautami i pracownikami postawiono wybór: albo wycofają się ze służby wojskowej, albo z pracy przy lotach załogowych.

Comments are closed.