Misja MSL – Sol 2 – relacja na żywo

0

Ten artykuł będzie stale aktualizowany w miarę postępu wydarzeń. Zapraszamy na relację z Sol 2 misji łazika Mars Science Laboratory “Curiosity”, który rozpoczął się we wtorek w godzinach wieczornych czasu CEST. Obecnie nadal trwają testy systemów robota oraz jego powolne przygotowywanie do rozpoczęcia pracy naukowej.

Godzina 22:25 CEST (08.08.2012)
Zapis z dzisiejszej konferencji jest już dostępny. Jednocześnie kończymy dzisiejszą relację i zapraszamy na jutro po kolejną dawkę informacji z Czerwonej Planety.

{youtube}6f8HHQ2U2jg{/youtube}
Zapis wideo dzisiejszej konferencji na temat dotychczasowego przebiegu misji
(NASA TV)

Godzina 21:25 CEST (08.08.2012)
W trakcie konferencji podano także pierwsze dane, pochodzące z detektora RAD, mierzącego promieniowanie na powierzchni Czerwonej Planety. Okazuje się, że dawka jest mniej więcej o połowę niższa od średniej wartości zarejestrowanego promieniowania w trakcie przelotu z Ziemi na Marsa. Zdarzały się jednak przypadki, gdy w detektor uderzyły ciężkie jony, chwilowo zwiększając intensywność promieniowania. Wartość ta zmienia się także wraz z nastaniem marsjańskiego dnia.

Ilustracja przedstawiająca wstępne dane, zarejestrowane przez detektor RAD; czerwonym kolorem zaznaczono zarejestrowane uderzenia ciężkich jonów
(NASA TV)

Godzina 20:50 CEST (08.08.2012)
Stosunkowo powolne ściąganie danych z “Curiosity” już wkrótce może ulec znacznemu przyspieszeniu. Obecnie transmisja odbywa się stosunkowo powoli z maksymalną prędkością 8000 bitów na sekundę. Łazik jest jednak w stanie transmitować dane do orbiterów z prędkością nawet 2 megabitów (konkretnie do MRO), przy włączonym specjalnym trybie przekazywania danych o zmiennej prędkości, który dostosowuje pasmo do możliwości odbioru przekazu radiowego. Inżynierowie postanowili nie ryzykować od razu tego wariantu transmisji – tryb ten zostanie włączony po wcześniejszym przetestowaniu innych metod łączności.

Godzina 20:43 CEST (08.08.2012)
Za około 20 minut nad kraterem Gale wzejdzie Ziemia i pojazd będzie mógł połączyć się bezpośrednio z siecią radioteleskopów DSN. Na wschód Słońca łazik będzie musiał jednak poczekać do godziny 23:28 CEST.

Godzina 20:30 CEST (08.08.2012)
Według Johna Grotzingera, naukowca pracującego przy misji MSL, pozostałości spalania hydrazyny (w silnikach rakietowych SkyCrane) znajdujące się w pobliżu łazika, przestaną stanowić ryzyko skażenia pojazdu w ciągu jednego lub dwóch marsjańskich soli. Podano również precyzyjny czas lądowania na powierzchni Marsa, które miało miejsce dokładnie w poniedziałek o godzinie 7:17:57 CEST.

O 20:01 CEST nad “Curiosity” przeleciał orbiter MRO, ale nie podano do wiadomości czy w tym czasie trwała sesja komunikacyjna na kanale UHF.

Godzina 20:20 CEST (08.08.2012)
Ujawniono także nowe zdjęcie w pełnej rozdzielczości, pochodzące z kamery MARDI i wykonane tuż po odrzuceniu osłony termicznej. Pełne zdjęcie dostępne na stronie MSL.

Wycinek zdjęcia w wysokiej rozdzielczości pochodzący z kamery MARDI i przedstawiający opadającą osłonę termiczną lądownika (NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems)
Wycinek zdjęcia w wysokiej rozdzielczości pochodzący z kamery MARDI i przedstawiający opadającą osłonę termiczną lądownika
(NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems)

Godzina 20:10 CEST (08.08.2012)
Podczas konferencji prasowej zaprezentowano panoramę, obecnie złożoną ze zdjęć z najniższej dostępnej rozdzielczości. W najbliższych dniach tworzące ją zdjęcia w pełnej rozdzielczości zostaną ściągnięte i będzie można dokładniej przyjrzeć się najbliższej okolicy łazika, a także częściowo wnioskować o obiektach znajdujących się w pewnym oddaleniu.

Panorama utworzona ze zdjęć w najniższej rozdzielczości (NASA/JPL-Caltech)
Panorama utworzona ze zdjęć w najniższej rozdzielczości
(NASA/JPL-Caltech)

Godzina 19:55 CEST (08.08.2012)
Koniec konferencji.

Godzina 19:54 CEST (08.08.2012)
Wczoraj wykonano pierwsze pomiary promieniowania za pomocą instrumentu RAD (który jako jedyny zbierał także dane podczas fazy lotu międzyplanetarnego). Uzyskane dane pomogą zaprojektować systemy ochronne dla misji załogowych na Marsa.

Godzina 19:49 CEST (08.08.2012)
Jeden z naukowców obecnych na konferencji zaprezentował całą serię nowych zdjęć.

Wyznaczona obecna pozycja łazika "Curiosity". W górnym lewym rogu znajdują się większe skały, które mogą okazać się atrakcyjne jako jeden z pierwszych celów do zbadania przez łazika. Zdjęcie z sondy MRO, a kolor zapewniony przez MARDI z misji MSL (NASA TV/SFN)
Wyznaczona obecna pozycja łazika “Curiosity”. W górnym lewym rogu znajdują się większe skały, które mogą okazać się atrakcyjne jako jeden z pierwszych celów do zbadania przez łazika. Zdjęcie z sondy MRO, a kolor zapewniony przez MARDI z misji MSL
(NASA TV/SFN)

Zdjęcie łazika wykonane z kamery na maszcie obserwacyjnym (szerokokątny obiektyw) (NASA TV, SFN)
Zdjęcie łazika wykonane z kamery na maszcie obserwacyjnym (szerokokątny obiektyw)
(NASA TV, SFN)

Zdjęcie przedstawiające drobne kamyki w rejonie łazika (z nałożoną podziałką ilustrującą rozmiar) (JPL/NASA)
Zdjęcie przedstawiające drobne kamyki w rejonie łazika (z nałożoną podziałką ilustrującą rozmiar)
Większa wersja dostępna na stronie MSL.
(NASA/JPL-Caltech/MSSS)

Pokazano także jedną klatkę w większej rozdzielczości z kamery MARDI, która nagrała między innymi moment odrzucenia osłony termicznej. Zdjęcie dało obraz tego, jak niesamowity będzie cały materiał po jego ściągnięciu na Ziemię (co jednak zabierze sporo czasu, nawet do kilku miesięcy z uwagi na niski priorytet tego materiału). Wewnątrz osłony dokładnie widać m.in. okablowanie.

Godzina 19:34 CEST (08.08.2012)
Sonda MRO uwieczniła ślady uderzenia w powierzchnię platformy SkyCrane. Podmuchy z silników platformy odsłoniły nieznacznie pokłady powierzchni. Najmłodszy marsjański orbiter wykonał także zdjęcie śladów uderzeń sześciu balastów w powierzchnię. Miejsce to znajduje się około 12 km od łazika “Curiosity”. Ślady rozciągają się na długość około 1 km. Każdy z balastów posiadał masę 25 kg. Wykorzystywano je w czasie procedury lądowania.

Zespół kontrolerów zadecydował, iż łazik nie podejdzie do tego miejsca, głównie z uwagi na konieczność przekroczenia rejonu z wydmami.

Ślady uderzeń balastów w powierzchnię, 12 km od łazika "Curiosity" (NASA TV, SFN)
Ślady uderzeń balastów w powierzchnię, 12 km od łazika “Curiosity”
(NASA TV, SFN)

Godzina 19:24 CEST (08.08.2012)
Źródło zasilania (generator termoelektryczny RTG) generuje 115 Watów energii, co stanowi wartość powyżej oczekiwań kontrolerów. W kraterze Gale jest odrobinę cieplej niż przypuszczano, jednak nie stanowi to żadnego problemu, a może nawet pomóc w przypadku niektórych ruchomych elementów robota.

Godzina 19:19 CEST (08.08.2012)
Na Sol 5-9 (cztery dni) zaplanowana jest operacja przesłania z Ziemi do łazika nowego oprogramowani. Do odbioru danych wykorzystana zostanie antena HGA “Curiosity”.

Godzina 19:15 CEST (08.08.2012)
Na trzeci dzień misji MSL zaplanowano między innymi wykonanie dokładnej panoramy całego otoczenia łazika.

Godzina 19:09 CEST (08.08.2012)
Pierwsze zdjęcia fragmentów pojazdu “Curiosity” wskazują, że osadziła się na nim jedynie minimalna ilość pyłu.

Godzina 19:05 CEST (08.08.2012)
Dzisiejsza komunikacja odbywać się będzie za pomocą anteny HGA. Ponieważ antena ta przemieszcza się, podążając za Ziemią, łączność z naszą planeta nie mieści się w granicy okna “od horyzontu po horyzont”, ponieważ może się zdarzyć, że fragmenty sondy (a zwłaszcza antena LGA) może stanowić przeszkodę. Dlatego najbliższa sesja łączności pozwoli na dokładniejsze określenie szerokości okna komunikacyjnego dla anteny HGA.

Godzina 19:02 CEST (08.08.2012)
Wszystkie podsystemy komunikacyjne pojazdu funkcjonują prawidłowo, włącznie z anteną HGA. Rozwiązano także problem z RIMS i zespół uważa, że stacja pogodowa wznowi normalną pracę w najbliższych dniach.

Godzina 19:00 CEST (08.08.2012)
Początek konferencji prasowej.

Godzina 18:40 CEST (08.08.2012)
Za około 20 minut rozpocznie się konferencja prasowa na temat zaplanowanych działań na Sol 3 (który nota bene rozpoczął się o godzinie 17:14 CEST).

Godzina 17:35 CEST (08.08.2012)
Dziś odbędzie się pierwsza próba wysłania listy poleceń do pojazdu “Curiosity” z wykorzystaniem zainstalowanej na pokładzie łazika anteny HGA. Głównym zadaniem tego systemu łączności będzie odbieranie każdego ranka wysłanego przez DSN pakietu instrukcji na dany Sol.

Godzina 16:55 CEST (08.08.2012)
Pierwsze zdjęcia z kamer Mastcam powinny przedstawiać specjalne tarcze kalibracyjne zainstalowane na pojeździe, który pozwolą na odpowiednie opracowanie obrazów, tak aby były maksymalnie wierne kolorystycznie. Ciekawą umiejętnością tych instrumentów jest także możliwość zapisywania filmów w rozdzielczości HD z prędkością dziesięciu klatek na sekundę. Umiejętność ta może okazać się użyteczna w przypadku natrafienia na występujące na Marsie “wiry pyłowe” – wirujące kolumny pyłu, które występują także w pustynnych rejonach Ziemi. Podstawową różnicą pomiędzy ziemskimi wirami pyłowymi, a ich marsjańskimi odpowiednikami jest skala – na Marsie mogą one być aż pięćdziesiąt razy szersze i dziesięciokrotnie wyższe. To wystarczająco duże rozmiary by – przynajmniej teoretycznie – stanowić zagrożenie dla wysłanych tam pojazdów.

Czasami jednak wiry pyłowe potrafią być pomocne. W trakcie trwania misji MER “Spirit”, jedno z takich zjawisk przeszło nad pojazdem, usuwając nagromadzony na ogniwach fotowoltaicznych pył, co pozwoliło na dłuższe funkcjonowanie urządzeń naukowych tego łazika w trakcie marsjańskiego dnia.

Godzina 16:45 CEST (08.08.2012)
Choć jazda w kierunku odrzuconych elementów lądownika jest wykluczona, to jednak na pytanie czy da się wykonać zdjęcia tych fragmentów z dużej odległości, za pomocą kamer zainstalowanych na maszcie łazika, odpowiedź brzmi: “prawdopodobnie tak”. Jest to jednak uzależnione od tego jak bardzo płaska okaże się okolica w której wylądował pojazd i czy SkyCrane, spadochron czy osłona termiczna nie zostaną zasłonięte przez jakiś niewielki fragment terenu. Specjaliści misji zgadzają się jednak, że z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że będzie to możliwe.

Godzina 16:35 CEST (08.08.2012)
Według zespołu kierującego i planującego trasy przejazdu “Curiosity”, raczej nie należy się nastawiać na to, że pojazd szybko zacznie się wspinać na wyżej położony teren. Przy bardzo ostrożnych założeniach łazik będzie musiał przejechać około 12 kilometrów, nim rozpocznie swoją wspinaczkę. Pokazuje to jednak jak duże są oczekiwania wobec tej misji w porównaniu do założeń programu łazików MER.

Godzina 16:20 CEST (08.08.2012)
Jedno z zdjęć prawdopodobnie przedstawia miejsce gdzie strumień gazów wyrzucanych przez silniki rakietowe SkyCrane uderzał w grunt, usuwając z tego miejsca luźny materiał. Na oficjalne potwierdzenie trzeba będzie poczekać, choć wydaje się to być zgodne z prawdą.

Prawdopodobne miejsca uderzenia strumieni gazów z silników rakietowych SkyCrane w powierzchnię Marsa (NASA/JPL-Caltech)
Prawdopodobne miejsca uderzenia strumieni gazów z silników rakietowych SkyCrane w powierzchnię Marsa
(NASA/JPL-Caltech)

Godzina 16:00 CEST (08.08.2012)
Opublikowano nowy anaglif, tym razem powstały przy użyciu dwóch przednich kamer Hazcam. Ponieważ odległość pomiędzy kamerami jest dość duża, konieczne było niewielkie przycięcie obrazu z dołu złożonego zdjęcia. Dodatkowo obraz zmodyfikowano w taki sposób, aby usunąć zniekształcenia spowodowane szerokokątnym obiektywem kamery. Oba zdjęcia źródłowe wykonano tuż po lądowaniu w trakcie trwania Sol 0. W oddali widoczny jest fragment wznoszącej się ściany góry Sharpa, stanowiącej centralny stożek krateru Gale o wysokości około pięciu i pół kilometra (jest zatem nieznacznie wyższy od znajdującej się na południu najwyższej partii gór stanowiących krawędź krateru). Większa wersja zdjęcia dostępna jest na stronie NASA.

Obraz stereoskopowy uzyskany przez złożenie dwóch zdjęć pochodzących z przednich kamer Hazcam (NASA/JPL-Caltech)
Obraz stereoskopowy uzyskany przez złożenie dwóch zdjęć pochodzących z przednich kamer Hazcam
(NASA/JPL-Caltech)

Godzina 15:45 CEST (08.08.2012)
Chwila rozrywki – fascynacja łazikiem Curiosity zatacza coraz szersze kręgi. Ostatnio kręgi te oznaczają także fanów klocków Lego, a w szczególności osobę Stephena Pakbaza, który już jakiś czas temu zamieścił na stronie redbrickable.com instrukcję montażu własnego, miniaturowego robota “Curiosity”.

Zbudowany z klocków Lego pojazd Curiosity (Stephen Pakbaz)
Zbudowany z klocków Lego pojazd Curiosity
(Stephen Pakbaz)

Godzina 15:30 CEST (08.08.2012)
Na wczorajszej konferencji padło również stwierdzenie, że łazik nie odbędzie podróży do leżących w stosunkowo niewielkiej odległości (jak na zdolności tego robota) fragmentów lądownika SkyCrane, odrzuconej osłony termicznej czy spadochronu. Podstawową przyczyną jest obawa o skażenie pojazdu ewentualnymi substancjami pochodzenia organicznego, znajdującymi się w tych elementach.

Godzina 15:15 CEST (08.08.2012)
W jaki sposób łazik rozłożył swój maszt obserwacyjny? Pewne pojęcie daje zapis z testu przeprowadzonego przed startem.

{youtube}T0ojCFy-QG8{/youtube}
Test rozłożenia masztu obserwacyjnego łazika Curiosity
(NASA/JPL-Caltech)

Godzina 15:05 CEST (08.08.2012)
Do pierwszych amatorskich złożeń można dodać także pierwszy złożony anaglif, przedstawiający fragment powierzchni w trzech wymiarach, który można obejrzeć na stronie Martian Vistas. Aby cieszyć się wrażeniem głębi konieczne jest jednak posiadanie odpowiednich okularów.

Godzina 14:45 CEST (08.08.2012)
Za nieco ponad cztery godziny rozpocznie się kolejna konferencja prasowa na temat misji łazika “Curiosity” i zadań czekających robota w trakcie trwania Sol 3. Transmisję z tego wydarzenia będzie można oglądać za pośrednictwem NASA TV. Jednocześnie już za godzinę rozpocznie się powtórka konferencji na temat Sol 2, którą będzie można obejrzeć za pośrednictwem kanału edukacyjnego NASA TV.

Godzina 14:25 CEST (08.08.2012)
Na pokładzie łazika znajdują się trzy niezależne systemy komunikacyjne, które pojazd wykorzystuje do porozumiewania się z Ziemią. Pierwszym z nich jest antena LGA (Low Gain Antenna), która emituje sygnały we wszystkich kierunkach i pozwala na transmisję danych o niewielkiej przepustowości do ziemskiego systemu DSN (Deep Space Network), złożonego z sieci radioteleskopów, stanowiących niezbędny element realizujący obecne misje kosmiczne poza orbitą Ziemi.

Drugim ważnym systemem komunikacyjnym jest wspomniana wcześniej antena HGA, która po precyzyjnym wycelowaniu w Ziemię jest w stanie przekazywać dane z dużą prędkością. Potrafi ona także podążać za wyznaczonym punktem na niebie, dzięki czemu umożliwia prawie nieprzerwaną łączność z Ziemią (pod warunkiem, że Ziemia jest widoczna nad horyzontem, lub nie znajduje się zbyt blisko Słońca).

Trzecim systemem łączności jest radio UHF pracujące na częstotliwości około 400 MHz, wykorzystywane do wymiany danych pomiędzy łazikiem, a znajdującymi się na orbicie Czerwonej Planety orbiterami MRO czy Odyssey. Zaletą tego systemu pośredniej transmisji jest możliwość szybszego przekazania pakietów danych do znajdujących się bliżej sond, pełniących rolę przekaźników. Co więcej, sondy te “widzą” Ziemię przez znacznie dłuższy czas niż pojazd na powierzchni. Dlatego w trakcie trwania misji będzie to podstawowy system przekazywania danych naukowych.

Godzina 14:15 CEST (08.08.2012)
Kłopotliwe okazało się także nawiązanie łączności z pojazdem podczas Sol 1 za pomocą jego kierunkowej anteny HGA (High Gain Antenna), która pozwala na znacznie szybsze przesyłanie danych. Choć mechanizm zadziałał prawidłowo i antena ustawiła się na wyznaczonej pozycji, to jednak łączności nie udało się nawiązać. Powodem było niedokładne ustawienie samej anteny, spowodowane brakiem dokładnych informacji o ustawieniu “Curiosity” na powierzchni Marsa. Zespół naziemny podjął decyzję o przesłaniu komend mających ponownie ustawić antenę na właściwej pozycji, tak, aby skierowała się ona dokładnie w kierunku Ziemi. Obecnie brak jest informacji o tym, czy łączność ta została nawiązana. Prawdopodobnie zostanie to wyjaśnione na dzisiejszej konferencji prasowej.

Godzina 13:45 CEST (08.08.2012)
Pewnym kłopotem na pierwszym etapie misji stała się kamera Chemcam. Wyposażona jest bowiem w niewielki teleskop, mający pozwolić łazikowi na zdalną analizę spektralną składu skał z odległości nawet siedmiu metrów, po tym jak ich fragment zostanie odparowany za pomocą lasera. Ponieważ teleskop ten zbiera dużo światła, obsługa musi uważać, aby przez przypadek nie skierować go w kierunku Słońca, co mogłoby skończyć się uszkodzeniem kamery. Z tego względu pierwsze zdjęcia będą wykonywane z pozycji masztu, w której zminimalizuje się takie ryzyko.

Godzina 13:30 CEST (08.08.2012)
Ciekawą zdolnością kamer Mastcam jest możliwość rejestrowania obrazów przez filtr barwny RGB, będący w istocie mozaiką złożoną z pikseli barw składowych RGB (czerwieni, zieleni i błękitu). Oznacza to, że zdjęcia wykonywane przy użyciu tego filtra powinny być zbliżone kolorystycznie do tego co zobaczyłoby ludzkie oko, gdyby człowiek znalazł się na Marsie w miejscu robota. Oczywiście odwzorowanie to nie będzie w stu procentach prawidłowe, jednak powinno być znacznie lepsze niż uzyskane wcześniej zdjęcia np. z łazików MER, gdzie kanał czerwieni został zastąpiony kanałem podczerwieni (IRGB), a więc o nieco przesuniętym wycinku widma.

Godzina 13:15 CEST (08.08.2012)
W nocy z poniedziałku na wtorek czasu CEST sprawdzono stan instrumentów “Curiosity”. Aktualnie wszystkie elementy działają zgodnie z oczekiwaniami. Uruchomiono także pierwsze instrumenty naukowe – między innymi czujnik RAD (Radiation Assessment Detector), którego zadaniem jest stały pomiar promieniowania na powierzchni planety. Informacje te mają stać się cennym nabytkiem dla naukowców zainteresowanych wysłaniem załogowej wyprawy na Marsa w przyszłości. Rozpoczęto również kalibrację REMS (Rover Environmental Monitoring Station) – stacji pogodowej, rejestrującej podstawowe parametry atmosferyczne (prędkość i kierunek wiatru oraz temperaturę). Proces ten nie przebiegł zgodnie z planem, jednak zespół zajmujący się tym urządzeniem uważa, że wystarczy drobna korekta jego ustawień by REMS zaczął działać prawidłowo.

Instrument RAD, mierzący intensywność promieniowania występującego na powierzchni Marsa (JPL/NASA)
Instrument RAD, mierzący intensywność promieniowania występującego na powierzchni Marsa
(JPL/NASA)

Godzina 12:55 CEST (08.08.2012)
Tymczasem na Polskim Forum Astronautycznym pojawiają się pierwsze amatorskie złożenia, powstałe na bazie już dostępnego materiału zdjęciowego. Jednak na pierwsze kolorowe zdjęcia pochodzące z kamer zainstalowanych na maszcie trzeba jeszcze poczekać – zdolne do tego są oba instrumenty Mastcam.

Kamery Mastcam zainstalowane na maszcie obserwacyjnym łazika (NASA/JPL/Malin Space Science Systems)
Kamery Mastcam zainstalowane na maszcie obserwacyjnym łazika; po lewej kamera o ogniskowej 34 mm, po prawej o 100 mm
(NASA/JPL/Malin Space Science Systems)

Godzina 12:40 CEST (08.08.2012)
Ostatni komplet zdjęć w niskiej rozdzielczości wskazuje, że podczas kolejnych sesji komunikacyjnych możemy spodziewać się dokładnych zdjęć samego robota, co pozwoli specjalistom ocenić z grubsza jego stan po przyziemieniu, a także sprawdzić ile właściwie pyłu osiadło na pojeździe w wyniku działania lądownika SkyCrane. Można również spodziewać się kolejnych ujęć okolicy, które następnie zostaną połączone w pierwszą uzyskaną panoramę miejsca lądowania.

Godzina 12:30 CEST (08.08.2012)
W ostatnim pakiecie danych zmieściło się także nowe zdjęcie w pełnej rozdzielczości, pochodzące z kamery Navcam, znajdującej się po prawej stronie masztu.

Powierzchnia Marsa, usiana niewielkimi fragmentami skał. W oddali widoczna krawęź krateru Gale. Zdjęcie pochodzi z jednej z dwóch prawych kamer Navcam (NASA/JPL-Caltech)
Powierzchnia Marsa, usiana niewielkimi fragmentami skał. W oddali widoczna krawędź krateru Gale. Zdjęcie pochodzi z jednej z dwóch prawych kamer Navcam łazika “Curiosity”
(NASA/JPL-Caltech)

Godzina 12:10 CEST (08.08.2012)
Pojawiło się nowe zdjęcie, pochodzące z kamery Navcam, co prawdopodobnie oznacza, że zapowiadana przez zespół kontroli misji, operacja zbierania zdjęć do pierwszej panoramy okolicy została rozpoczęta. Do wykonania obrazu wykorzystano kamerę A, znajdującą się po lewej stronie masztu obserwacyjnego. W oddali widoczna jest krawędź krateru Gale.

Zdjęcie z kamery Navcam, przedstawiające odległą krawędź krateru Gale (NASA/JPL-Caltech)
Zdjęcie z kamery Navcam, przedstawiające odległą krawędź krateru Gale
(NASA/JPL-Caltech)

Godzina 11:30 CEST (08.08.2012)
Nieco kłopotliwe może wydawać się oznaczanie kolejnych dni łazika jako Sol. Ponieważ łazik lądował przed zachodem Słońca, dzień ten oznaczony jest w misji jako Sol 0, jednak około dwóch godzin później w rejonie lądowania było już ciemno (Słońce zaszło o 9:41 CEST). Ponowny wschód Słońca nastąpił natomiast około 13 godzin później, po 22:09 CEST i wtedy rozpoczął się Sol 1 (technicznie rzecz biorąc rozpoczął się wraz z minięciem lokalnej północy o godzinie 15:55 CEST). W tej chwili nad kraterem Gale zalega marsjańska noc, której koniec wyznaczy rozpoczęcie operacji w dniu Sol 3 misji.

Godzina 11:00 CEST (08.08.2012)
W trakcie nocnej wymiany danych uzyskano także pierwsze zdjęcie w pełnej rozdzielczości, pochodzące z kamery MARDI, której zadaniem było rejestrowanie ostatniej fazy lądowania łazika od momentu odrzucenia osłony termicznej do umieszczenia łazika na powierzchni Czerwonej Planety. Zdjęcie należy do jednego z pierwszych w sekwencji a zatem zostało wykonane mniej więcej na dwie i pół minuty przed lądowaniem.

Fragment zdjęcia w pełnej rozdzielczości, przedstawiający opadającą osłonę termiczną lądownika (NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems)
Fragment zdjęcia w pełnej rozdzielczości, przedstawiający opadającą osłonę termiczną lądownika; pełna klatka dostępna na stronie MSL
(NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems)

Godzina 10:30 CEST (08.08.2012)
Obecnie pojazd rozłożył już swój maszt obserwacyjny na którym zainstalowane są główne kamery robota – zestaw czterech kamer Navcam, dwóch kamer Mastcam, posiadających ogniskowe odpowiednio 34 i 100 mm, a także wykorzystywaną w analizie chemicznej kamerę Chemcam. W trakcie nocnej sesji komunikacyjnej uzyskano pierwsze ujęcia z kamer Navcam, przedstawiające cień robota, wyraźnie wskazujący na poprawne rozłożenie masztu.

Zdjęcie przedstawiające cień robota na powierzchni Marsa, uzyskane przez jedną z dwóch kamer Navcam umieszczonych po lewej stronie masztu obserwacyjnego (NASA/JPL-Caltech)
Zdjęcie przedstawiające cień robota na powierzchni Marsa, uzyskane przez jedną z dwóch kamer Navcam umieszczonych po lewej stronie masztu obserwacyjnego; większa wersja dostępna na stronie misji
(NASA/JPL-Caltech)

Godzina 10:00 CEST (08.08.2012)
Ponownie witamy i zapraszamy na dzisiejszą relacją z misji łazika “Curiosity”, który z powodzeniem wylądował na Marsie w poniedziałek rano czasu polskiego.{jathumbnail off}

Comments are closed.