Misja MSL – Sol 1 – relacja na żywo

0

Ten artykuł będzie stale aktualizowany w miarę postępu wydarzeń. Zapraszamy na relację z Sol 1 misji łazika Mars Science Laboratory “Curiosity”, który osiadł na powierzchni Czerwonej Planety w poniedziałek około godziny 7:17 CEST. Obecnie trwają testy systemów robota oraz jego powolne przygotowywanie do rozpoczęcia pracy naukowej.

Godzina 00:24 CEST (08.08.2012)
Konferencja na NASA TV opisująca wydarzenia trwającego Sol 2 oraz nadchodzącego Sol 3 odbędzie się o godzinie 19:00 CEST. Wówczas poznamy stan prac nad anteną wysokiego zysku oraz masztem z zestawem kamer.

Na tym kończymy tę relację. Dziękujemy za odwiedziny i komentarze i jednocześnie zapraszamy na relację z kolejnego dnia misji.

Godzina 23:21 CEST (07.08.2012)
Najważniejsze zadania na Sol 2 to ustawienie anteny wysokiego zysku w kierunku Ziemi oraz rozłożenie masztu łazika z zestawem kamer.

Godzina 23:05 CEST (07.08.2012)
Oto zapis konferencji na NASA TV opisującej Sol 1:

MSL – Sol 1, konferencja NASA – 07.08.2012 / Credits –

Godzina 20:07 CEST (07.08.2012)
Niestety, MSL nie podjedzie do odrzuconego elementu sky-crane – tak zadecydował zespół managerów misji. Odległość pomiędzy łazikiem a sky-crane to około 650 m.

Godzina 19:54 CEST (07.08.2012)
Poniżej prezentujemy wycinek (pomniejszony) zdjęcia wykonanego przez MRO, które przedstawia łazik MSL, sky-crane oraz spadochron. W wyższej rozdzielczości zdjęcia na stronie instrumentu HiRISE (i w większej odległości) można także zobaczyć osłonę termiczną.

Godzina 19:40 CEST (07.08.2012)
Trwa konferencja na NASA TV. Poinformowano, że nastąpiło rozłożenie anteny wysokiego zysku, ale ta jeszcze nie jest skierowana ku Ziemi (co nastąpi prawdopodobnie jutro). Ponadto sonda MRO wykonała zdjęcie MSL i innych części członu lądującego.

Godzina 15:10 CEST (07.08.2012)
O godzinie 19:00 CEST odbędzie się konferencja prasowa na temat planów działań na dzień Sol 2. Konferencję będzie można oglądać na żywo za pośrednictwem NASA TV.

Godzina 15:00 CEST (07.08.2012)
Na zdjęciu przedstawiającym opadającą osłonę termiczną wyraźnie widoczny jest biały trapezoidalny kształt. Jest to specjalnie zainstalowany element, stanowiący cel kalibracyjny dla kamery MARDI, której zadaniem było wykonanie sekwencji zdjęć z podejścia i samego lądowania. Elementy te są wyraźnie widoczne po wewnętrznej stronie osłony na poniższym zdjęciu wykonanym w trakcie testów.

Prace nad osłoną termiczną przeprowadzone w zakładach Lockheed Martin Space Systems w Denver w 2011 roku (NASA/JPL-Caltech/Lockheed Martin)
Prace nad osłoną termiczną przeprowadzone w zakładach Lockheed Martin Space Systems w Denver w 2011 roku
(NASA/JPL-Caltech/Lockheed Martin)

Godzina 14:50 CEST (07.08.2012)
Na dziś także zaplanowane jest podniesienie masztu RSM (Remote Sensing Mast), na którym zainstalowane są między innymi cztery kamery Navcam, a także duża kamera ChemCam oraz dwie kamery MastCam. Początkowo planowane jest wykonanie panoramy najbliższego otoczenia łazika za pomocą kamer Navcam – dzięki temu cały zespół będzie nieco pochylony w dół, co jest o tyle istotne, że kamera ChemCam nie powinna być skierowana w stronę Słońca, ponieważ mogłoby to ją uszkodzić. Uzyskany materiał zdjęciowy powinien zacząć przybywać na Ziemię w trakcie trwania Sol 3 oraz Sol 4.

Godzina 14:15 CEST (07.08.2012)
Otwarcie osłon kamer HazCam zainstalowanych na łaziku budziło pewne obawy zespołu w centrum kontroli. Uchylenie ruchomych osłon oznaczało bowiem możliwość ponownego osiadania pyłu na optyce instrumentów. Od samego początku obawiano się chmury drobnej materii podniesionej z gruntu w trakcie lądowania i dlatego wszystkie urządzenia optyczne wyposażono w specjalne osłony. O ile oznaczało to, że instrumenty będą bezpieczne do lądowania, to już późniejsze otwarcie osłon mogło strząsnąć z nich pył, który następnie mógłby osiąść na właściwym już układzie optycznym. Sposób w jaki osłony te są otwierane ilustruje poniższy film z testów przeprowadzonych w Laboratorium Napędu Odrzutowego.

Animacja przedstawiają otwarcie osłon kamer HazCam
(NASA/JPL-Caltech)

Godzina 11:40 CEST (07.08.2012)
Wśród nowego materiału zdjęciowego znajdują się także pierwsze testowe ujęcia uzyskane za pomocą kamer Navcam, zainstalowanych na jeszcze złożonym maszcie pojazdu. Ponieważ w tej pozycji kamery nie są w stanie obserwować otoczenia, zdjęcia te posłużyły jedynie do weryfikacji stanu tych instrumentów. Przesłany na Ziemię materiał jest także w najniższej dostępnej rozdzielczości.

Godzina 11:10 CEST (07.08.2012)
Jednocześnie pojawił się także pierwszy obraz kolorowy, wykonany z powierzchni przez jeden z instrumentów łazika. Urządzeniem tym była kamera MAHLI, która w przyszłości będzie wykorzystywana do tworzenia dokładnych zdjęć skał oraz niewielkich obiektów, znajdujących się na powierzchni planety. Z tego względu MAHLI jest w stanie wykonywać ostre zdjęcia już z odległości nieco ponad dwóch centymetrów. W tym przypadku zdjęcie przedstawia fragment ściany krateru Gale, widoczny w oddali. Obraz ten został jednak wykonany przez osłonę kamery (jest przezroczysta), która zostanie usunięta w ciągu najbliższych dni. Ponieważ kamera nie jest ustawiona w poziomie względem gruntu, obraz przekręcono by górna jego część pokazywała niebo, a dolna marsjański grunt.

Pierwsze kolorowe zdjęcie z powierzchni Marsa uzyskane przez instrument MAHLI (NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems)
Pierwsze kolorowe zdjęcie z powierzchni Marsa uzyskane przez instrument MAHLI
(NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems)

Godzina 10:15 CEST (07.08.2012)
W trakcie nocnej sesji komunikacyjnej na Ziemię dotarł także krótki film zarejestrowany przez kamerę MARDI, której zadaniem było wykonywanie sekwencyjnych zdjęć w trakcie samego lądowania pojazdu “Curiosity” na powierzchni Marsa. Choć film ten jest obecnie jedynie złożeniem klatek wykonanych w niskiej rozdzielczości, to jednak dobrze ilustruje czego mniej więcej można oczekiwać, kiedy przesłany zostanie materiał w pełnej rozdzielczości i rejestrowany z pełną prędkością (dla przypomnienia, pełna rozdzielczość MARDI to 1600 na 1200 pikseli). Zapis obejmuje ostatnie dwie i pół minuty lotu.

Zarejestrowany obraz w niskiej rozdzielczości lądowania łazika na powierzchni Marsa
(JPL/NASA)

Powiększony fragment jednej z klatek w niskiej rozdzielczości, uzyskanych przez kamerę MARDI (JPL/NASA)
Powiększony fragment jednej z klatek w niskiej rozdzielczości, uzyskanych przez kamerę MARDI
Obiekt na zdjęciu to odrzucona osłona termiczna.
(JPL/NASA)

Godzina 09:15 CEST (07.08.2012)
W kraterze Gale rozpoczął się kilka godzin temu pierwszy pełny dzień misji łazika MSL na Marsie. Tymczasem w nocy czasu polskiego zespół misji odebrał nowe dane z pokładu pojazdu “Curiosity”, w tym także obrazy z kamer HazCam, jednak tym razem w pełnej rozdzielczości sprzętowej. Obrazy te można obejrzeć na oficjalnej stronie misji.

Zapraszamy do naszej relacji z lądowania MSL na Marsie.

Misja MSL jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy również kompendium wiedzy na temat misji MSL, opisujące poszczególne elementy i cele misji tego łazika.

Comments are closed.