Rosyjsko-kazachsko-ukraińska rakieta nośna?

0

Energia proponuje Ukrainie i Kazachstanowi budowę wspólnej ciężkiej rakiety nośnej.

W miniony poniedziałek, prezes i główny projektant rosyjskiej firmy Energia, Witalij Łopota, przedstawił plan budowy “super ciężkiej” rakiety nośnej “Wspólnota”. Rakieta miałaby powstać z udziałem Ukrainy i Kazachstanu.

Łopota chciałby wykorzystać w niej know-how zgromadzone podczas prac nad projektem Energia-Buran, rosyjskiego odpowiednika programu STS: “Projekt Energia-Buran to również system wynoszenia, która nadal jest dostępny, a przynajmniej może zostać przywrócony do życia. W jego skład wchodzą elementy wykorzystywane w rakietach Zenit, i do dzisiaj produkowane silniki. Proponujemy zastąpić główną jednostkę na wodór jednostką na tlen-naftę.”

Nowa rakieta miałaby mieć przynajmniej 70 ton udźwigu. Według prezesa Energii, przy sprzyjającej woli politycznej cel mógłby zostać osiągnięty w ciągu kilku lat, “bez zapóźnienia wobec Amerykańskich kolegów”.

Rakieta Energia powstawała w latach 80. XX wieku, jako nosiciel wahadłowca Buran. W powietrze wzbiła się dwa razy, w 1987 i 1988 roku. Projekt anulowano w latach 90. Istniejące pięć rakiet (będące w różnych stopniach zaawansowania budowy) zniszczono. Energia miała 59 metrów wysokości i nośność 105 ton.

Silniki RD-170, stworzone dla Energii, są używane w rosyjsko-ukraińskich rakietach Zenit oraz amerykańskich Atlas V.

Comments are closed.