Testy prototypowego lądownika NASA

0

Rozwijany przez NASA “Mighty Eagle” w ciągu ostatniego miesiąca odbył kilka zakończonych powodzeniem lotów. „Potężny Orzeł” to mały lądownik, napędzany ekologicznym paliwem. Technologie, które pomaga testować, mogą być w przyszłości zastosowane w nowej generacji małych, inteligentnych lądowników, zdolnych do osiągania różnych naukowych oraz eksploracyjnych celów na powierzchni Księżyca, asteroid i innych ciał niebieskich.

Ostatni lot lądownika “Mighty Eagle” przeprowadzony został 28 sierpnia. Test, trwający 35 sekund, odbył się w ośrodku Marshall Space Flight Center agencji NASA (Huntsville, Alabama), a jego celem był autonomiczny lot, zgodnie z wcześniej zaprogramowanym profilem. W momencie osiągnięcia wysokości nieco ponad 30 metrów, kamera lądownika została aktywowana w celu podjęcia identyfikacji odległego celu na ziemi. Po przeanalizowaniu zdjęć “Mighty Eagle” osiadł bezpiecznie na lądowisku. Tym samym inżynierowie zrealizowali cel testu – osiągnięcie potrojonej wysokości w czasie lotu z nowym oprogramowaniem.

{youtube}YIJsgVBmLgk{/youtube}
Test lądownika “Mighty Eagle” przeprowadzony 28 sierpnia 2012 roku / Credits: youtube.com, SpaceFellowship

Wcześniejszy lot, o długości 32 sekund, odbył się 16 sierpnia i zakończony został powodzeniem. Test polegał na wzbiciu się „Mighty Eagle” w powietrze na wysokość 9 metrów. Następnie zamontowana na lądowniku kamera zlokalizowała znajdujący się 6.5 metra dalej cel, dzięki czemu możliwe było podjęcie próby wylądowania. Wszystko odbyło się automatycznie, lot kontrolował zaprogramowany przed misją komputer pokładowy.

Zbadanie zdolności wyszukiwania celów było głównym celem testu z 16 sierpnia. Mike Hannan, inżynier pracujący nad urządzeniem, poinformował, że w czasie kolejnych prób loty będą odbywały się na większych wysokościach (co pokazane zostało już 28 sierpnia). We wrześniu dalsze testy będą kontynuowane. Możliwości lotu zostały potwierdzone we wcześniejszych próbach, więc zespół naukowców skupi się teraz na nowych algorytmach i systemie nawigacji.

{youtube}MaJkjrmN77U{/youtube}
Test lądownika “Mighty Eagle” przeprowadzony 8 sierpnia 2012 roku. Lądownik wzniósł się na niespełna 10 m, a następnie szukał celu (po znalezieniu którego wylądował) / Credits: youtube.com, SpaceFellowship

Testy “Mighty Eagle” rozpoczęły się w 2011 roku. Lądownik mierzy 1.2 metrów wysokości i 2.4 metry szerokości. W pełni zatankowany nadtlenkiem wodoru waży 320 kg. Prowadzone badania i loty mają pomóc w rozwoju technologii, które w przyszłości mogą posłużyć NASA do budowy „pełnowymiarowych” lądowników nowej generacji. Testowane systemy nawigacji, pozycjonowania oraz oprogramowania kontrolującego mogą także wspomóc powstanie automatycznych systemów przechwytywania orbitalnych śmieci czy operacje cumowania, np. bezzałogowych członów wykorzystywanych w eksploracji przestrzeni kosmicznej przez ludzi.

(NASA)

Lądownik Mighty Eagle z jego konstruktorami / Credits: NASA/MSFC/Fred Deaton

Comments are closed.