Detekcja rekordowo małej ilości arktycznego lodu

0

Od ponad trzydziestu lat obserwacji satelitarnych nie zaobserwowano tak małej powierzchni pokrywy lodowej na Arktyce jak w tym roku.

Co roku w okresie letnim obszar Arktyki doświadcza mniej lub bardziej rozległego procesu topnienia – zwykle jest on zauważalny na około połowie jej powierzchni. Rok 2012 jest pod tym względem rekordowy – zniknęła większa ilość pokrywy lodowej niż podczas ostatnich trzech dekad regularnych obserwacji satelitarnych.

26 sierpnia 2012 roku powierzchnia pokrywy lodowej na Arktyce wyniosła 4,1 miliona kilometrów kwadratowych. Jest to rekordowo niska wartość. Poprzedni rekord pochodził z 18 września 2007 roku, kiedy to pokrywa lodowa Arktyki osiągnęła minimum o wartości 4,17 miliona kilometrów kwadratowych. Tegoroczne minimum może być jeszcze niższe, gdyż topnienie lodu zwykle trwa do około połowy września.

Co ciekawe, w porównaniu z 2007 rokiem, tegoroczne średnie temperatury nad Arktyką nie wydają się być wysokie, pomimo zaobserwowania kilku postępujących ciepłych ośrodków atmosferycznych nad Grenlandią. Jednakże zauważalny jest stały ubytek masy lodu arktycznego, o średniej wartości około 13% na dekadę, który doprowadził do tegorocznego rekordu. Jest więc bardzo prawdopodobne, że w kolejnych latach proces redukcji pokrywy lodowej na Arktyce będzie nadal postępować.

Obserwacje satelitarne są bardzo ważnym elementem obserwacji globalnych zmian klimatycznych. W przypadku Arktyki to właśnie obserwacje satelitarne pozwalają na szybki pomiar powierzchni zajmowanej przez lód, wyznaczenie granic pomiędzy pokrywą lodową a otwartymi wodami oraz wyliczenie postępujących zmian.

Obserwacje lodu arktycznego zostały wykonane za pomocą instrumentów o nazwie Special Sensor Microwave/Imager, znajdujących się na pokładach satelitów typu Block 5D-2. Satelity te należą do amerykańskich sił powietrznych (USAF) i są wykorzystywane w ramach programu obserwacji pogody o nazwie Defense Meteorological Satellite Program (DMSP). Aktualnie dwa z tych satelitów, F13 i F15, oferują dane dostępne dla społeczności naukowej. Dane zostały opracowane przez NASA oraz organizację National Snow and Ice Data Center.

(NASA)

{module [346]}

Comments are closed.