Dwa rozbłyski klasy M z grupy 1548 (19.08.2012)

0

Tuż po północy 19 sierpnia grupa 1548 wyemitowała dwa rozbłyski klasy M. Niestety, były to ostatnie silniejsze rozbłyski, jakie wygenerowała ta grupa plam – w następnych godzinach aktywność słoneczna wyraźnie spadła.

Siedemnastego i osiemnastego sierpnia na Słońcu zarejestrowano serię rozbłysków klasy M, które sugerowały wzrost aktywności słonecznej. Sprawcą całego zamieszania okazała się być grupa o numerze 1548, która jeszcze siedemnastego sierpnia przebywała za krawędzią tarczy słonecznej widocznej z Ziemi.

Początek dziewiętnastego sierpnia był podobny – grupa wyemitowała dwa rozbłyski klasy M. Pierwszy z nich był klasy M1.0 z maksimum o 00:54 CEST. Drugi był nieco silniejszy – klasy M1.3 – z maksimum o 01:22 CEST. Wówczas aktywność grupy 1548 pozostawała na tym samym poziomie, co przez poprzednie dwa dni.

Na tym zakończyły się rozbłyski klasy M. W następnych godzinach aktywność słoneczna wyraźnie spadła – 20 sierpnia nie zarejestrowano ani jednego rozbłysku niższej klasy C. W tej chwili wydaje się prawdopodobne, że aktywność słoneczna utrzyma się na tym samym niskim poziomie przynajmniej przez kolejne kilka dni.

Niemniej jednak Słońce powoli zbliża się do maksimum aktywności w obecnym cyklu. Poniższe nagranie prezentuje porównanie aktywności słonecznej w sierpniu 2009 roku i trzy lata później, w sierpniu 2012 roku. W obu przypadkach są to dość typowe przykłady aktywności słonecznej i wyraźnie zauważalny jest wyższy obecny poziom aktywności, charakteryzujący się większą ilością koronalnych wyrzutów masy (CME).

{youtube}hmflqYrdvYc{/youtube}
Porównanie aktywności słonecznej – sierpień 2009 i sierpień 2012 / Credits – NASA, ESA, GSFC, SOHO,

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.