MSL – pomiary N165 i uruchomienie ramienia łazika

0

Trwają intensywne prace nad łazikiem Mars Science Laboratory. Dziewiętnastego sierpnia doszło do pierwszego pomiaru skały marsjańskiej za pomocą laseru instrumentu ChemCam. Dzień później po raz pierwszy uruchomiono ramię łazika.

Dziewiętnastego sierpnia, podczas trzynastego marsjańskiego dnia (Sol 13) misji, łazik Mars Science Laboratory (MSL) dokonał pierwszego pomiaru skały marsjańskiej za pomocą laseru ChemCam. Na cel obserwacji wybrano skałę N165, która wydawała się być bardzo typową marsjańską skałą. Instrument ChemCam użył swojego lasera, wysyłając 30 krótkich impulsów w łącznym czasie 10 sekund pomiaru. W tym samym czasie ChemCam zarejestrował powstałe spektrum od ultrafioletu, poprzez zakres widzialny do podczerwieni i przesłał dane na Ziemię. W ciągu kilku najbliższych tygodni możemy spodziewać się dokładnej analizy N165.

Dzień później, podczas Sol 14, nastąpiło pierwsze uruchomienie ramienia łazika. Ramię o długości 2,1 metra, posiada zestaw instrumentów naukowych na swoim końcu i będzie służyć do szczegółowych badań interesujących skał i marsjańskiego gruntu. Testowe uruchomienie ramienia pozwoliło na sprawdzenie stanu poszczególnych elementów mechanicznych i ich precyzji. Test wypadł pomyślnie – ramię zadziałało prawidłowo.

W najbliższych godzinach powinno dojść do pierwszych testów układu jezdnego MSL. Te testy potrwają dwa dni. W trakcie pierwszego dnia przetestowane zostaną cztery sterowane koła łazika (dwa przednie i dwa tylne). Dzień później łazik przejedzie około 3 metry, po czym zakręci o 90 stopni, a następnie przejedzie około 2 metry do tyłu. W perspektywie najbliższych tygodni łazik powinien ruszyć do pierwszego celu wyprawy – obszaru Glenelg.

Misja MSL “Curiosity” jest komentowana w języku polskim w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także szczegółowe kompendium na temat misji Mars Science Laboratory.

(NASA, JPL, PFA)

Uruchomione ramię łazika MSL - 20.08.2012 / Credits - NASA, JPL-Caltech

Comments are closed.