MSL – filmowe i zdjęciowe podsumowanie pierwszych dni na Marsie

0

Trwa właśnie Sol 12 misji Mars Science Laboratory. W tym artykule prezentujemy filmowe i zdjęciowe podsumowanie tych pierwszych dni najnowszego marsjańskiego łazika.

Misja Mars Science Laboratory (MSL) “Curiosity” to jedna z najważniejszych wypraw w kierunku Czerwonej Planety. Nazwa “Curiosity” (ciekawość) nie została wybrana przypadkowo: pojazd jest największym i najlepiej wyposażonym łazikiem w historii eksploracji Marsa. Masa łazika MSL wynosi 900 kg – dla porównania masa łazików Spirit i Opportunity wynosi “zaledwie” 185 kg. Większe rozmiary i masa łazika MSL przełożyła się na większą ilość instrumentów badawczych, jakie zainstalowano na pokładzie tego pojazdu i ich możliwości. (Polecamy szczegółowe kompendium dotyczące misji Mars Science Laboratory na Polskim Forum Astronautycznym).

Start misji MSL nastąpił 26 listopada 2011 roku za pomocą rakiety Atlas V z ośrodka NASA o nazwie KSC na Florydzie.

{youtube}wibCP6AEQT8{/youtube}
Start misji MSL – 26.11.2011 / Credits – NASA TV,

Przez kolejne miesiące łazik, schowany wewnątrz stopnia rejsowego (i osłoną termiczną) zbliżał się do Czerwonej Planety. Lądowanie przewidziano na 6 sierpnia 2012 roku. Celem misji było wnętrze marsjańskiego krateru Gale, u podnóża sześciokilometrowej góry o nazwie Mt Sharp, na której znajdują się warstwy materiałów z różnych okresów geologicznych Marsa. Proces lądowania miał być precyzyjny – pierwotnie planowano elipsę lądowania o rozmiarach 20×25 km, a po kilku manewrach udało się ją zmniejszyć do zaledwie 7×20 km.

Lądowanie MSL nastąpiło szóstego sierpnia, o godzinie 07:17 CEST. Proces lądowania był bardzo dynamiczny – w ciągu zaledwie siedmiu minut prędkość stopnia lądującego z ponad sześciu kilometrów na sekundę spadła do zera. Wcześniejsze lądowania łazików były wykonywane za pomocą osłony aerodynamicznej, spadochronu oraz zestawu poduszek powietrznych. W przypadku MSL nie można było zastosować poduszek powietrznych – masa łazika jest na to za duża. Inżynierowie NASA zadecydowali zatem, aby użyć unikalnej konstrukcji “sky-crane” i bardzo skomplikowanego procesu lądowania, składającego się z kilku etapów. Poniższe nagranie prezentuje opis poszczególnych etapów lądowania “Curiosity” na Marsie.

{module [346]}

{youtube}pzqdoXwLBT8{/youtube}
Lądowanie MSL Curiosity na Marsie / Credits – NASA, JPL, Caltech,

Pierwszy sygnał potwierdzający udane lądowanie MSL dotarł do Ziemi o godzinie 07:31 CEST. W centrum kontroli misji wybuchła radość. Bardzo szybko łazik przesłał także pierwsze zdjęcia. Tak rozpoczęła się misja łazika Mars Science Laboratory.

{youtube}nSGbmtdg5y0{/youtube}
Lądowanie MSL na Marsie – widok na centrum kontroli misji / Credits – NASA, JPL, CalTech,

Chwilę po lądowaniu łazik przesłał pierwsze zdjęcia. W ciągu kolejnych dni MSL przesłał kolejne ujęcia miejsca lądowania a także pierwszą panoramę. W międzyczasie orbiter Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) przesłał serię zdjęć łazika, w tym jedno wykonane podczas lądowania “Curiosity”. Następnie, od Sol 5 do Sol 8 trwała zmiana wersji oprogramowania MSL – na wersję zoptymalizowaną do działań naukowych na powierzchni Marsa. Aktualnie trwa dwunasty Sol (dzień marsjański) misji MSL.

{youtube}IYla6MSRRI0{/youtube}
Panorama miejsca lądowania / Credits – NASA,

Pierwszych, testowych jazd łazika możemy się spodziewać około Sol 15 misji, czyli 21 sierpnia 2012. Po tym teście nastąpi rozruch ramienia naukowego łazika, co powinno potrwać przynajmniej tydzień. Po tym rozruchu powinno dojść do zbadania pierwszych próbek marsjańskiego gruntu za pomocą instrumentów SAM i Chemin. W międzyczasie łazik powinien przesłać wiele zdjęć w pełnej rozdzielczości.

{module [346]}

{youtube}vidlX_3Wa5A{/youtube}
Fragment Mt Sharp – kanion, który najprawdopodobniej odwiedzi łazik w trakcie swojej misji / Credits –

Warto tu dodać, że misja MSL znajduje się w centrum zainteresowania ludzi na całym świecie. Czasem powstają także nieco żartobliwe nagrania, takie jak to zaprezentowane poniżej.

{youtube}QFvNhsWMU0c{/youtube}
We’re NASA and We Know It (Mars Curiosity) / Credits –

Misja MSL “Curiosity” jest komentowana w języku polskim w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Interaktywną panoramę miejsca lądowania MSL można zobaczyć pod tym adresem. Panoramy w wysokiej rozdzielczości można zobaczyć pod tym adresem (post na Polskim Forum Astronautycznym).

(NASA, UMSF, JPL, PFA)

Krater Gale oraz ostateczna elipsa lądowania MSL. Łazik wylądował nieco na 'prawo' od centrum tej elipsy / Credits - NASA, JPL

Zdjęcie z kamery MARDI wykonane podczas procesu lądowania - na zdjęciu widać odrzuconą osłonę termiczną / Credits - NASA, JPL, CalTech

Łazik MSL podczas lądowania, widziany przez orbitera MRO / Credits - NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Pierwsze dwa zdjęcia przesłane przez MSL tuż po lądowaniu / Credits - NASA TV

MSL widziany z orbity. Dookoła łazika widać obszar zaburzony działaniem sky-crane podczas lądowania / Credits - NASA/JPL-Caltech/University of Arizona Górna strona łazika Curiosity. Widoczne są drobiny gruntu, które zostały podniesione z powierzchni w efekcie działania silników rakietowych platformy SkyCrane. Naukowcy będą zwracali uwagę na położenie tych drobin w czasie jazdy łazika (m.in. w czasie pochylenia) / Credits: NASA Fragment mozaiki wykonanej przez kamery nawigacyjne łazika. Widać część łazika oraz jego cień na marsjańskiej powierzchni / Credits - NASA/JPL-Caltech

	 Wycinek panoramy - widoczne ślady działania silników rakietowych stopnia lądującego / Credits - NASA, JPL 'Autoportret' łazika na miejscu lądowania / Credits - NASA

Comments are closed.