Loty ślizgowe SpaceShipTwo (lipiec i sierpień 2012)

0

W lipcu i sierpniu nastąpiła seria lotów ślizgowych SpaceShipTwo. Loty były udane i dzięki nim został zakończony jeden z etapów testów tego pojazdu.

Firma Scaled Composites współpracuje z Virgin Galactic w celu stworzenia załogowego pojazdu suborbitalnego. Pojazd składa się z samolotu-nośnika o nazwie WhiteKnightTwo (WK2) i pojazdu rakietowego SpaceShipTwo (SS2).

W lipcu i sierpniu doszło do czterech lotów ślizgowych SS2. Jest to kontynuacja poprzednich testów z czerwca tego roku. W trakcie ostatnich czterech lotów sprawdzono właściwości lotne SS2 w takich konfiguracjach jak “ciężka” (z większą masą całkowitą pojazdu), innym umiejscowieniem środka ciężkości i z wyższą prędkością. Wszystkie loty ślizgowe zakończyły się powodzeniem, poszerzając wiedzę na temat właściwości lotnych SS2 i zachowania tego pojazdu w warunkach odbiegających od nominalnych. Wszystkie loty ślizgowe trwały około 8-10 minut.

Równolegle z lotami SS2 przeprowadzono także loty WK2, w trakcie których piloci nabierali dodatkowego doświadczenia oraz sprawdzono właściwości termiczne części samolotu. Loty WK2 trwały około 1,5 godziny.

Lipcowe i sierpniowe loty SS2 pozwoliły na zakończenie jednego z etapów testowania tego pojazdu. Co po tym nastąpi? Firma Virgin Galactic ma nadzieję jeszcze przed końcem roku rozpocząć loty rakietowe pojazdu SpaceShipTwo, choć brak oficjalnych zapowiedzi.

W międzyczasie, podczas targów Farnborough na początku lipca tego roku, firma Virgin Galactic ogłosiła projekt rakiety nośnej LauncherOne. Jest to niewielka rakieta, przystosowana do wynoszenia około 225 kg na niską orbitę wokółziemską za pomocą WK2.

(SC)

Comments are closed.