MSL – podsumowanie Sol 8

0

Zakończył się ósmy marsjański dzień (Sol) misji łazika Mars Science Laboratory. Wszystkie systemy łazika są w świetnym stanie, poprawnie wykonano aktualizację oprogramowania do najnowszej wersji. Prawdopodobnie za około tydzień dojdzie do pierwszej jazdy łazika.

Od czasu naszego ostatniego podsumowania misji Mars Science Laboratory (MSL) z Sol 4 nastąpiło kilka ważnych prac. Przede wszystkim udało się poprawnie dokonać aktualizacji oprogramowania łazika do najnowszej wersji (numer 10). To oprogramowanie jest zoptymalizowane na jazdę MSL oraz badania naukowe, czyli główny cel wyprawy tego łazika.

Dziś nastąpiła także publikacja zdjęcia z orbitera MRO z obszaru lądowania łazika. Na przesłanych obrazach (w nienaturalnych kolorach), dookoła łazika widać obszar zaburzony działaniem sky-crane podczas lądowania. Zdjęcia pozwolą na wyznaczenie pierwszych celów jazdy łazika w najbliższym otoczeniu od miejsca lądowania.

Trwa także analiza przesłanych już wcześniej danych, np. z procesu lądowania. Poniżej prezentujemy jeden z przykładów analizy danych i powiązania z obrazami przesłanymi przez kamerę MARDI podczas lądowania.

{youtube}CZpdP-xdDmU{/youtube}
Proces lądowania (przyśpieszony) z zaznaczonymi ważnymi etapami / Credits – NASA, JPL,

Łazik wykonał już kilka ciekawych serii zdjęć, w tym panoram. Pod tym linkiem można znaleźć panoramę wykonaną przez kamery nawigacyjne MSL. Natomiast pod tym adresem można zobaczyć panoramę wykonaną ze 130 zdjęć przez kamerę o ogniskowej 34 mm, zainstalowaną na maszcie łazika. W najbliższych dniach łazik wykona mozaikę szczytu Mt Sharp za pomocą kamer MASTCAM, zainstalowanych na maszcie pojazdu. Nastąpi również sprawdzenie stanu kilku instrumentów naukowych łazika.

{youtube}vidlX_3Wa5A{/youtube}
Animacja przedstawiająca fragment Mt Sharp – długoterminowy cel misji MSL / Credits –

Pierwszych ruchów łazika można się spodziewać około Sol 15 (czyli około 21 sierpnia). Będą to bardzo uważne i krótkie jazdy, sprawdzające poprawność systemu jezdnego MSL.

O 21:11 CEST rozpoczął się Sol 9 misji MSL.

Misja MSL jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy również kompendium wiedzy na temat misji MSL, opisujące poszczególne elementy i cele misji tego łazika.

Polecamy również nasze podsumowania oraz relacje z wcześniejszych dni wyprawy MSL:

Okolica, w której wylądował łazik MSL / Credits - NASA/JPL-Caltech/University of Arizona Fragment mozaiki wykonanej przez kamery nawigacyjne łazika. Widać część łazika oraz jego cień na marsjańskiej powierzchni / Credits -  NASA/JPL-Caltech

Comments are closed.