Rozbłysk klasy M1.0 z grupy 1540 (11.08.2012)

0

Jedenastego sierpnia grupa plam o numerze 1540 wyemitowała rozbłysk klasy M1.0. Był to pierwszy rozbłysk klasy M od szóstego sierpnia.

W ostatnich tygodniach dość rzadko obserwujemy rozbłyski średniej klasy M i jeszcze rzadziej najbardziej energetycznej klasy X. Przed opisywanym w tym artykule rozbłyskiem, poprzedni rozbłysk klasy M nastąpił szóstego sierpnia (M1.6), a wcześniej zarejestrowano trzy rozbłyski tej klasy pomiędzy 27 a 29 lipca. Ostatni rozbłysk klasy X wydarzył się miesiąc temu, 12 lipca. Był to rozbłysk o sile X1.4.

Jedenastego sierpnia Słońce wygenerowało kolejny rozbłysk klasy M1.0. Tym razem ten rozbłysk powstał przy grupie o numerze 1540, znajdującej się w zachodniej części tarczy słonecznej, na południowej półkuli. Jest to dość niepozorny obszar, o niewielkiej aktywności. Maksimum opisywanego rozbłysku przypadło na godzinę 14:41 CEST. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.

{youtube}eRFA6KmBNUA{/youtube}
Rozbłysk klasy M1.0 – 11.08.2012 / Credits – NASA, SDO,

W ciągu najbliższych dni aktywność słoneczna powinna pozostać na dość niskim poziomie. W tej chwili przewiduje się około 15% szans na kolejny rozbłysk klasy M w ciągu najbliższych 48 godzin i praktycznie żadnych szans na rozbłysk klasy X.

Warto tu dodać, że dziewiątego sierpnia minął rok od najsilniejszego rozbłysku obecnego cyklu. Wówczas grupa o numerze 1263 wyemitowała rozbłysk klasy X6.9. W całym obecnym cyklu łącznie zanotowano czternaście rozbłysków klasy X.

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.