Rozbłysk klasy M1.6 z grupy za krawędzią tarczy (06.08.2012)

0

Szóstego sierpnia zarejestrowano rozbłysk klasy M1.6, powstały jeszcze za krawędzią tarczy słonecznej widocznej z Ziemi. Czy to zapowiedź wyższej aktywności?

Ostatnie rozbłyski klasy M nastąpiły pod koniec lipca. Od tego czasu aktywność słoneczna nieco opadła, pomimo dużej ilości obszarów aktywnych po widocznej z Ziemi tarczy słonecznej. Sytuacja zmieniła się szóstego sierpnia, gdy zarejestrowano trzy silniejsze rozbłyski – dwa klasy C (C9.4 i C6.3) oraz jeden klasy M1.6. Co ciekawe, ta grupa w momencie wyzwolenia rozbłysków przebywała za wschodnią krawędzią tarczy słonecznej i nie była bezpośrednio obserwowana z Ziemi. Poniższe nagranie prezentuje rozbłysk klasy M1.6 z 6 sierpnia 2012. Maksimum tego rozbłysku przypadło na godzinę 06:38 CEST.

{youtube}eKsqwtKyWb4{/youtube}
Rozbłysk klasy M1.6 (ósma sekunda nagrania) z grupy za krawędzią tarczy słonecznej. Pod koniec nagrania widać także rozbłysk klasy C6.3 z tej samej grupy. / Credits – NASA, SDO,

Jest możliwe, że rozbłyski z tego dnia to zapowiedź nieco wyższej aktywności słonecznej. W najbliższych kilkunastu godzinach ten obszar aktywny powinien pojawić się już po stronie widocznej z Ziemi. Wówczas możliwa będzie ocena aktywności tego obszaru.

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.