Udany start Protona z Satelitą SES 5 na pokładzie

0

10 lipca, ok. 6 rano czasu CEST, wyniesiony przez rosyjską rakietę Proton satelita telekomunikacyjny SES 5 osiągnął swój cel przeznaczenia, czyli orbitę przejściową do geostacjonarnej. Pierwotnie start Protona miał się odbyć 18 czerwca br., jednak ze względu na awarię systemu sterującego w pierwszym stopniu rakiety, został on przełożony.

Usterkę techniczną rakiety Proton wykryto podczas testów kontrolnych przed próbą startu w czerwcu br. Okazała się ona na tyle poważna, że rosyjski pojazd został zdjęty z wyrzutni i poddany dodatkowym analizom technicznym oraz naprawie. Po trzech tygodniach wszystkie dodatkowe działania zostały zakończone i wystosowane zostało zielone światło do kolejnej próby startu.

W poniedziałek, 9 lipca, 3-stopniowa rakieta Proton z satelitą SES 5 na pokładzie była już ustawiona na jednej z wyrzutni w kazachskim kosmodromie Bajkonur. Start miał miejsce o godzinie 20:38 czasu CEST (18:38 GMT). Po kilku godzinach misja dobiegła końca i satelita został umieszczony na orbicie przejściowej do geosynchronicznej. Docelowo satelita zawiśnie nad południkiem 5°E.

{youtube}R6sIyeXx47c{/youtube}
Start rakiety Proton z satelitą SES 5 / Credits: youtube.com, SpaceVidsNet

Satelita SES 5 wyprodukowany został przez amerykańskie przedsiębiorstwo Space Systems/Loral, należące do wiodących firm w usługach satelitarnych (fixed satellite services), dla SES Satellite z siedzibą w Luksemburgu. Satelita będzie dostarczał usługi telewizyjne DTH (directed – to – home), telefonii satelitarnej, aplikacji VSAT, komunikacji morskiej oraz dystrybucji wideo, w pasmach Ku i C. Ponadto przeniesie na orbitę instrumenty dla EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service), europejskiego system satelitarnego, wspomagającego GPS i GLONASS, a w przyszłości Galileo, wykorzystując po raz pierwszy pasmo L.

Rakieta Proton jest produktem Zakładów im. Kruniczewa. Obecny start to piąta misja Protona w tym roku przeznaczona wyniesieniu prywatnego ładunku, w której pośredniczyła amerykańsko – rosyjska firma International Launch Services (ILS). Starty rakiety Proton rozpoczęły się w połowie lat 60. minionego stulecia. Wraz z obecnym odbyło się już 378 startów, w tym 74 przy udziale ILS i 23 z produktem Space Systems/Loral na pokładzie.

(SFN)

Comments are closed.