Udany start Ariane 5 z dwoma satelitami na pokładzie

0

W czwartek, piątego lipca o godzinie 23:36 rakieta Ariane 5 wystartowała z kosmodromu Kourou z dwoma satelitami na pokładzie – meteorologicznym MSG-3 i telekomunikacyjnym EchoStar XVII. Był to trzeci lot rakiety Ariane 5 w tym roku i sześćdziesiąty trzeci w całej karierze.

Po 27 minutach lotu na wysokości 1040 kilometrów został oddzielony pierwszy satelita EchoStar XVII, a po 7 kolejnych minutach na wysokości 2410 kilometrów drugi satelita, MSG-3. Oba satelity zostały umieszczone na geostacjonarnej orbicie transferowej (GTO) – inklinacja 6 stopni, perygeum 249,5 km, apogeum 35 944 km. Docelowo EchoStar znajdzie się na orbicie geostacjonarnej o współrzędnych 107,5 stopnia długości geograficznej, natomiast MSG-3 nad południkiem zerowym.

Łączny ładunek wyniesiony przez Ariane 5 wyniósł 9647 kg, z czego 7563 kg przypadały na oba satelity, pozostałą masę stanowiły systemy integracji i separacji satelitów.

MSG-3 jest obecnie sterowany z centrum kontroli operacjami satelitarnymi ESOC, w Darmstadt. Po dziesięciu dniach od startu kontrola nad satelitą zostanie przekazana docelowemu użytkownikowi, którym jest EUMETSAT.

Wyprodukowany przez firmę Thales Alenia Space, MSG-3 jest dziewiątym satelitą meteorologicznym wyniesionym na rakiecie Ariane 5. Jest trzecim satelitą z drugiej generacji satelitów meteorologicznych, których budowę zapowiedziano w 2002 roku. Czwarty i ostatni satelita z serii MSG ma zostać wyniesiony w 2015 roku. Nowa seria ma rozszerzyć usługi starzejącej się floty satelitów meteorologicznych należących do EUMETSAT. W budowę serii MSG jest zaangażowanych pięćdziesięciu podwykonawców z 13 krajów członkowskich Agencji.

Drugi ładunek wyniesiony przez Ariane 5, satelita telekomunikacyjny EchoStar XVII, został zbudowany przez Space Systems/Loral na sprawdzonej wielokrotnie platformie 1300. Jest to siedemdziesiąty satelita zbudowany przez tę firmę. Zapewni operatorowi, firmie Hughes Network Systems, szerokopasmowy internet na terenie Ameryki Północnej. Satelita jest w stanie zapewnić łączny transfer przekraczający 100 gigabitów na sekundę. Przewidywany okres operacyjny EchoStar XVII to minimum 15 lat.

Koncern Hughes jest na pierwszym miejscu w kategorii zapewniania szerokopasmowego internetu. Oferuje usługi w 100 krajach stanowiąc 50% światowego rynku.

Wkrótce po odseparowaniu od rakiety nośnej operator satelity poinformował, że EchoStar prawidłowo rozłożył panele i rozpoczął procedury sprawdzania poszczególnych systemów. Uruchomienie głównego napędu i rozpoczęcie manewrów wejścia na orbitę geostacjonarną planowane jest na 7 lipca. EchoStar XVII jest największym prywatnym amerykańskim satelitą wyniesionym na pokadzie Ariane 5. Jego start był ubezpieczony na kwotę 300 milionów dolarów.

Kolejna misja Ariane 5 zaplanowana jest na 2 września. Rakieta wyniesie dwa satelity telekomunikacyjne – Intelsat 20 na potrzeby firmy Intelsat i HYLAS 2 dla firmy Avanti Communications.

(ESA)

Wizualizacja satelity telekomunikacyjnego Echostar XVII/Credits: Space Systems/Loral

Start Ariane 5 z 6 lipca 2012/Credits: Arianspace

Comments are closed.