Udany test IRVE-3

0

W dniu wczorajszym, 23 lipca 2012 roku, o godzinie 13:01 czasu polskiego odbyła się misja IRVE-3, w ramach której testowano nadmuchiwaną osłonę termiczną podczas przejścia przez atmosferę.

Osłonę wraz z oprzyrządowaniem wyniosła trójstopniowa rakieta Black Brant IX. Start odbył się z ośrodka Wallops Flight Facility na Wyspie Wallops (Wirginia). Po 6 minutach rakieta wraz z ładunkiem uniosła się na wysokość ponad 450 km nad Ocean Atlantycki. Osłona termiczna z zespołem czujników i kamer, stanowiących jej bagaż, została oddzielona od ostatniego członu Black Brant IX.

Stożkowata głowica, w której znajdowała się cieplna tarcza eksperymentu IRVE-3, miała 56 centymetrów obwodu. Na uwagę zasługuje fakt, iż obwód osłony termicznej ostatecznie wyniósł 3 metry! Jak to możliwe? W tym właśnie tkwi tajemnica oraz istota eksperymentu IRVE-3, w ramach którego przetestowano nadmuchiwaną osłonę, stanowiącą zupełnie nową technologię. Rezultaty badań mogą w przyszłości pozwolić na obniżenie masy ładunków, których przeznaczeniem będzie lądowanie na powierzchni planet posiadających atmosferę (Marsa albo Ziemi).

Osłonę z eksperymentu IRVE-3 (Inflatable Reentry Vehicle Experiment) tworzył zespół koncentrycznych kanałów o średnicach ponad 55 centymetrów (po nadmuchaniu), które ułożone jeden na drugim utworzyły stożek (posiadają coraz mniejsze obwody). Wypełniającym je gazem jest azot. Obleczone są dodatkowo w powłokę z materiałów termoodpornych. Całość posiada masę 308 kilogramów (dla porównania, tarcza cieplna statku Apollo ważyła około 850 kilogramów).

Według wstępnych informacji eksperyment zakończył się sukcesem. Wodowanie urządzeń rejestrujących nastąpiło 20 minut po starcie. Dane zebrane przez czujniki i kamery osłony IRVE-3 zostaną poddane gruntownej analizie.

Wydarzenie to stanowi kolejny krok w projekcie HIAD (Hypersonic Inflatable Aerodynamic Decelerator). W przeszłości odbyły się już dwie podobne misje: jedna w 2005 roku, a druga w 2009. Inżynierowie z NASA nie próżnowali przez trzy lata przerwy, przeprowadzając wiele testów naziemnych. Ich uwieńczeniem był aktualny lot. Nie jest to ostatnie słowo techników. W przyszłości planują wybudowanie kolejnej (szerszej) osłony, by powierzchnia tarcia była jak największa, zbliżona rozmiarami do wymaganej m.in. podczas lądowania łazików na Marsie albo ładunków z ISS na Ziemi.

Źródło: NASA

Powiązane artykuły:

Start Black Brant IX z misją IRVE II

Testy osłony termicznej IRVE-3 poprzedzające start. (Credits: NASA)

Comments are closed.