Polska społeczność astronautyczna uzyskała dostęp do satelity ArduSat

0

Polska społeczność astronautyczna uzyskała dostęp do satelity typu CubeSat o nazwie ArduSat. Przez siedem dni społeczność będzie mogła “sterować” satelitą oraz otrzymywać dane.

Satelity typu CubeSat to jedne z najmniejszych samodzielnych satelitów, które są zdolne do operacji na orbicie. Ich wymiary i maksymalna masa są ściśle określone – CubeSat 1U (jedna jednostka) ma wymiary10x10x11,3 cm i masę do 1 kg. Są także możliwe jednostki 2U, 3U a nawet 6U. Format CubeSat jest bardzo popularny wśród uniwersytetów, głównie z uwagi na swoją prostotę w budowie oraz niskie koszty budowy – polski satelita PW-Sat jest rozmiarów 1U.

Pod koniec czerwca informowaliśmy o ciekawym projekcie satelitarnym finansowanym w trybie crowd funding. Ten projekt dotyczy satelity typu CubeSat i otrzymał nazwę ArduSat. Konstruktorzy satelity oferują czas z satelitą na własne pomiary w zamian za wsparcie projektu. Projekt został udanie sfinansowany przez platformę Kickstarter. W zamian za dobrowolne składki twórcy satelity oferowali m.in. czas dostępu do ArduSata. Zespół budujący ArduSata składa się z ludzi z doświadczeniem przy budowie małych satelitów.

Projekt spotkał się także z zainteresowaniem w Polsce. Na łamach Polskiego Forum Astronautycznego zawiązała się grupa, która postanowiła wspólnie wesprzeć projekt ArduSat, uzyskując jednocześnie dostęp do tego satelity. Po kilku dniach dyskusji zadecydowano o wyborze tygodnia czasu dostępu do ArduSata.

Początkowo twórcy ArduSata zakładali zbiórkę 35 tysięcy dolarów, co wystarczyłoby do zbudowania satelity o wymiarach 1 U. Na pokładzie tego satelity miał się znaleźć zestaw instrumentów pomiarowych oraz trzy kamery. Zainteresowanie jednak wyraźnie przekroczyło założenia twórców ArduSata – udało się zebrać ponad 100 tysięcy dolarów. Zespół tworzący tego satelitę zadecydował więc o zbudowaniu większej jednostki – o wymiarach 2U. Ten satelita będzie miał bardziej rozbudowany zestaw instrumentów pokładowych – dokładne informacje na temat poszczególnych subsystemów pojawią się w najbliższych tygodniach.

{youtube}xBi5ytndlRk{/youtube}
Ardusat – jeszcze w konfiguracji 1U. Rzeczywisty satelita będzie rozmiarów 2U. / Credits –

Ponieważ akcja zbierania funduszy zakończyła się sukcesem, wiadomo już, że projekt będzie realizowany. Budowa i testy ArduSata powinny się zakończyć w lutym 2013 roku. Następnie konstruktorzy tego CubeSata postarają się zdobyć miejsce na rakiecie nośnej. W tej chwili przewiduje się, że ArduSat zostanie wyniesiony na orbitę w połowie 2013 roku. Natomiast dostęp do tego satelity powinien być możliwy od około lipca przyszłego roku.

W tej chwili nie ma jeszcze dokładnych planów pracy polskiego zespołu, który będzie mieć dostęp do ArduSata. W planach z pewnością pojawi się wykonanie kilku zdjęć z orbity, które powinny oferować jakość porównywalną z tymi, przesłanymi przez węgierskiego CubeSata o nazwie Masat-1.

ArduSat jest prawdopodobnie pierwszym tak tanim i tak powszechnym “bezpośrednim” dostępem do satelity. Jest to także przykład na rosnące na całym świecie zainteresowanie technologiami kosmicznymi i ich rozwojem – także w Polsce.

(PFA)

Comments are closed.