Dwunastego lipca doszło do rozbłysku o sile X1.4, czyli zaliczanego do najbardziej energetycznej klasy. Część wygenerowanego koronalnego wyrzutu masy (CME) może trafić w Ziemię.
W ostatnim czasie dość dużą aktywnością na tarczy Słońca, widocznej z naszej planety, wykazywała się grupa 1515. 7 lipca z tej grupy plam słonecznych wygenerowany został pierwszy od czterech miesięcy rozbłysk klasy X. Grupa 1515 zniknęła za krawędzią widocznej z Ziemi tarczy Słońca, jednak cała uwaga obserwatorów Dziennej Gwiazdy skupiona została na dużej grupie, noszącej oznaczenie 1520.
To właśnie grupa 1520 wyzwoliła wczoraj długi rozbłysk, który około godziny 18:47 CEST osiągnął siłę X1.4. Stał się on tym samym trzecim najsilniejszym rozbłyskiem w 2012 roku (po X5.4 z 7 marca oraz X1.7 z 27 stycznia).
{youtube}8brfyq35TDA{/youtube}
Rozbłysk klasy X1.4 z 12.07.2012 / Credits – NASA, SDO, JMajorLITD
Rozbłysk wygenerował koronalny wyrzut masy (CME), którego efekty prawdopodobnie będziemy mogli odczuć za kilkadziesiąt godzin. Zwłaszcza obserwatorzy na wyższych szerokościach geograficznych mogą pokusić się o zarejestrowanie zorzy polarnej.
Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.
Wcześniejsze artykuły: