Panel Intelsata-19 rozłożył się

0

Zablokowany panel ogniw słonecznych satelity Intelsat-19 odblokował się i rozłożył.

Od 1 czerwca geostacjonarny satelita telekomunikacyjny Intelsat-19 zmagał się z zablokowanym panelem ogniw słonecznych. O spowodowanie problemu podejrzewana jest rakieta nośna Zenit-3SL, która w połączeniu z satelitą takiego samego typu mogła być przyczyną podobnej usterki w 2004 roku.

Jednak dwa tygodnie temu, 12 czerwca, zablokowany panel samoistnie się odblokował. Intelsat poinformował, że miało to miejsce wkrótce po osiągnięciu orbity geostacjonarnej.

Inżynierowie przeprowadzają nadal testy panelu – jego wydajności, parametrów pracy i parametrów mechanicznych. Do czasu potwierdzenia danych z telemetrii o rozłożeniu się panelu nie wiadomo jaką część ładunku użytecznego misji będzie można używać. Statek przenosi 34 transpondery pasma Ku i 24 pasma C.

Informacje z próby uruchomienia urządzeń telekomunikacyjnych powinny być wkrótce znane.

Satelita ma obsługiwać rejon Azji i Pacyfiku ze 166. południka wschodniego. Ma zastąpić wystrzelonego w 1998 satelitę Intelsat-8. Gdyby Intelsat-19 okazał się niezdolny do pracy, przewiduje się, że Intelsat-8 mógłby pracować jeszcze do 2019 roku.

Comments are closed.