Koniec misji Shenzhou-9

0

Misja Shenzhou-9 zakończyła się sukcesem. 29 czerwca 2012 roku moduł powrotny kapsuły Shenzhou wylądował około godziny 04:00 CEST w rejonie lądowania w Mongolii Wewnętrznej (region Chin).

Chińska misja załogowa Shenzhou-9 to ważny krok w rozwoju astronautyki Państwa Środka. Start Shenzhou-9 nastąpił 16 czerwca 2012 roku, po czym 18 czerwca doszło do udanego automatycznego cumowania z modułem Tiangong-1. Pomiędzy 18 a 24 czerwca trwały prace na pokładzie Tiangong-1. Następnie, 24 czerwca doszło do testu procedur ręcznego cumowania do Tiangong-1, po czym tajkonauci spędzili jeszcze kilka dni wewnątrz tego modułu. Wreszcie, 28 czerwca, po spędzeniu niemal dziesięciu dni na pokładzie Tiangong-1 nastąpiło odłączenie kapsuły i początek przygotowań do powrotu na Ziemię.

Do lądowania doszło około godziny 04:00 CEST w dniu 29 czerwca 2012. Lądowanie przebiegło prawidłowo – moduł powrotny Shenzhou-9 wylądował w wyznaczonym regionie a tajkonauci, w tym pierwsza Chinka w kosmosie, są w świetnym stanie.

Zakończenie misji Shenzhou 9 nie oznacza jednak porzucenia modułu Tiangong 1 – kolejna, chińska załogowa misja kosmiczna trójki tajkonautów ma udać się bowiem do tego niewielkiego laboratorium orbitalnego w przyszłym roku. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że do tej pory moduł ten zużył zaledwie jedną czwartą zgromadzonego na pokładzie paliwa, a zainstalowane w nim systemy pokładowe działały sprawnie i nie było konieczności użycia układów zapasowych.

Misja Shenzhou-9 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Moment lądowania Shenzhou-9 - 29.06.2012 / Credits - CN Moduł powrotny Shenzhou-9 po lądowaniu - 29.06.2012 / Credits - CN Załoga misji Shenzhou-9 po wyjściu z modułu powrotnego / Credits - CN

Comments are closed.