Sonda Mars Odyssey wznawia pracę

0

Sonda Mars Odyssey po kilkunastu dniach wznowiła przeprowadzanie badań naukowych oraz zadania związane z przekazem danych z marsjańskiego łazika „Opportunity”.

Zespół kontrolerów marsjańskiej misji Odyssey przywrócił ją w tym tygodniu do pełnienia ponownie swojej służby. Przez kilkanaście dni zespół miał pełne ręce roboty, kiedy to przeprowadzano masę analiz oraz testów. 16 czerwca sonda została wyprowadzona z bezpiecznego trybu pracy, podczas którego była nieustannie zwrócona ku Ziemi.

Sonda Odyssey weszła w tryb bezpieczny po tym jak jedno z trzech podstawowych kół reakcyjnych, wykorzystywanych do kontroli położenia, uległo 8 czerwca zablokowaniu na parę minut. Inżynierowie po przeprowadzeniu analizy stwierdzili, iż zablokowana jednostka nie może być ponownie użyta, w związku z czym postanowiono o uruchomieniu zapasowego koła reakcyjnego, które jeszcze w czasie 11-letniej misji nie było ani razu wykorzystane.

Badania naukowe Marsa zostały wznowione 25 czerwca przy użyciu Systemu Obrazującego Emisję Termiczną oraz Spektrometru Promieniowania Gamma. Z kolei 27 czerwca sonda Odyssey odebrała pierwszy od czasu wejścia w tryb bezpieczny pakiet danych z łazika Opportunity i przesłała go na Ziemię. Innymi priorytetowymi czynnościami są przygotowania do pełnienia przez sondę Odyssey roli przekaźnika dla nowego łazika NASA (MSL Curiosity), który za kilka tygodni wyląduje na Marsie.

Uruchomione koło zapasowe jest umieszczone pod kątem różnym od pozycji trzech pozostałych kół. Dzięki temu możliwe jest zastąpienie pracy jednego z nich. Odyssey może jeszcze zmieniać swoje położenie poprzez silniczki korekcyjne. Zaletą kół reakcyjnych jest jednak to, że wymagają one jedynie energii elektrycznej, której sonda ma pod dostatkiem póki działają jej panele ogniw słonecznych. Silniczki są zaś uzależnione od ograniczonego zapasu paliwa.

(NASA)

Comments are closed.