Jak przebiegnie lądowanie Curiosity?

0

Szóstego sierpnia tego roku, około godziny 07:31 CEST, łazik MSL Curiosity powinien wylądować na Marsie, wewnątrz krateru Gale. Procedura lądowania będzie składać się z kilku etapów, które nastąpią w przeciągu zaledwie siedmiu minut. Niedawno JPL opublikowało nagranie opisujące proces lądowania łazika MSL Curiosity.

Misja łazika marsjańskiego MSL Curiosity rozpoczęła się 26 listopada 2011 roku. W chwili obecnej (24 czerwca 2012 roku) łazik znajduje się w przestrzeni kosmicznej – trwa zbliżanie do Czerwonej Planety. Od listopada dokonano kilku manewrów poprawy trajektorii lotu, dzięki czemu udało się bardziej precyzyjnie wyznaczyć elipsę lądowania MSL – w chwili obecnej przewiduje się jej rozmiary na 7×20 km.

MSL wejdzie w marsjańską atmosferę 6 sierpnia. W ciągu zaledwie siedmiu minut prędkość z ponad sześciu kilometrów na sekundę spadnie do zera. Będzie to bardzo dynamiczny proces, wymagający dopracowanego oprogramowania i udanego przeprowadzenia kolejnych etapów przejścia przez atmosferę. Na sam koniec lądowania zostanie przeprowadzona nowatorska procedura użycia platformy rakietowej “sky-crane”, która umieści łazik na powierzchni Marsa. O tych siedmiu minutach opowiadają członkowie zespołu odpowiadający za etap wejścia w atmosferę i lądowania łazika MSL Curiosity.

{youtube}pzqdoXwLBT8{/youtube}
Lądowanie MSL Curiosity na Marsie / Credits – NASA, JPL, Caltech,

Misja MSL Curiosity jest komentowana w języku polskim w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(JPL, PFA)

Comments are closed.