Status misji Shenzhou-9

0

Trwa misja Shenzhou-9. Od czasu cumowania do Tiangong-1 trwają prace wewnątrz tego modułu. 24 czerwca powinno dojść do odłączenia kapsuły Shenzhou od Tiangong-1 a następnie ręczne cumowanie.

Chińska misja załogowa Shenzhou-9 to ważny krok w rozwoju astronautyki Państwa Środka. Start Shenzhou-9 nastąpił 16 czerwca 2012 roku, po czym 18 czerwca doszło do udanego automatycznego cumowania z modułem Tiangong-1. Od tego czasu trwają prace na pokładzie Tiangong-1, w czym biorą udział wszyscy tajkonauci tej wyprawy, łącznie z pierwszą Chinką w kosmosie – Liu Yang. Oprócz prac tajknauci mają chwile czasu na relaks oraz ćwiczenia fizyczne.  Załoga jest w bardzo dobrym stanie i nie ma większych problemów z adaptacją do warunków mikrograwitacji. Wydaje się jednak, że czasem poruszanie po wnętrzu Tiangong-1 odbywa się z pewnymi kłopotami.

Shenzhou-9 jest świetnie omawiana w chińskich mediach. Praktycznie każdego dnia pojawia się dokładny raport na temat stanu misji oraz ujęcia z wnętrza modułu. Poniższe nagranie prezentuje skrót czynności na pokładzie Tiangong-1 z 20 i 22 czerwca 2012 roku.

{youtube}PSqknSlD-Qw{/youtube}
Prace na pokładzie Tiangong-1 – 20.06.2012 / Credits – CCTV,

{youtube}HsQX3jT6qVg{/youtube}
Prace na pokładzie Tiangong-1 – 22.06.2012 / Credits – CCTV,

W najbliższą niedzielę, 24 czerwca, chińskie stacje telewizyjne będą na żywo transmitować operację odłączenia kapsuły Shenzhou od Tiangong-1, a następnie próby ręcznego cumowania. Jeśli to cumowanie się powiedzie, to Chiny dokonają pierwszego ręcznego cumowania na orbicie, co będzie kolejnym ważnym osiągnięciem chińskiej astronautyki załogowej.

Misja Shenzhou-9 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, CCTV)

Comments are closed.