Opóźnienie startu Protona z satelitą telekomunikacyjnym SES 5

0

Z powodu awarii start rosyjskiej rakiety Proton z satelitą telekomunikacyjnym SES 5 na pokładzie, który miał nastąpić w poniedziałek 18 czerwca br., został odwołany. Na razie nie wiadomo na jak długo.

W poniedziałek, 18 czerwca, mierząca ponad 58 metrów wysokości rosyjska rakieta Proton z satelitą telekomunikacyjnym SES 5 na pokładzie, czekała już na wyrzutni kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, by wzbić się na orbitę okołoziemską. Do startu jednak nie doszło. Przyczyną była awaria systemu sterującego w pierwszym stopniu rakiety, zasilanym przez 6 silników typu RD-276.

Usterkę wykryto podczas testów kontrolnych, przeprowadzonych przez producenta rakiety – Zakłady im. Kruniczewa. Początkowo start odłożono na 24 godziny, jednak dodatkowe badania wykazały, że problem jest poważniejszy niż wstępnie sądzono. Proton opuścił wyrzutnię i trafił do hali procesowej, gdzie poddany zostanie dalszym diagnostykom i pracom naprawczym. Nie wiadomo jak długo one potrwają i kiedy rakieta będzie gotowa do lotu.

Miała to być już szósta misja Protona w tym roku, a zarazem piąta dla sektora prywatnego. Pośrednictwem między Zakładami im. Kruniczewa, a klientem prywatnym, zajmuje się amerykańsko-rosyjska firma International Launch Services. ILS zarządzał wszystkimi (łącznie z SES 5) tegorocznymi startami rakiety w celach komercyjnych.

Satelita telekomunikacyjny SES 5 należy do jednego z światowych liderów usług satelitarnych (fixed satellite services), holenderskiego przedsiębiorstwa SES Satellite. Na chwilę obecną operator zarządza flotą około 50 satelitów, zdolnych pokryć blisko 99% powierzchni Ziemi. Założona w 1985 r. firma, z siedzibą w Luksemburgu (pierwszy satelita wystrzelony w 1988 r.), na rynku polskim znana jest przede wszystkim dzięki satelitom Astra, które umożliwiają odbiór głównie niemieckojęzycznych stacji telewizyjnych. Nie licząc SES 5, w ciągu następnych dwóch lat przedsiębiorstwo zamierza rozszerzyć swoją konstelację o 6 satelitów z rodziny SES i Astra. Wyprodukowane zostaną one przez Orbital Science Corporation oraz EADS Astrium. Proton posłuży jako rakieta nośna dla Astry 2F i SES 6, rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę SES 8, a Ariane 5 satelity Astra 2E oraz Astra 5B. W przypadku Astry 2G (planowany start to początek 2014) rakieta nośna nie została jeszcze wybrana.

SES 5 skonstruowany został przez amerykańskiego producenta Space Systems/Loral. Docelowo zostanie on umieszczony na orbicie geosynchronicznej nad południkiem 5°E. Przez najbliższe 15 lat będzie on dostarczał usługi telewizyjne DTH (direct-to-home) w paśmie Ku, dla odbiorców z obszaru Afryki Subsaharyjskiej oraz z krajów bałtyckich i z północnej części Europy. Sygnał z pasma C natomiast, będzie dostępny na terenie Afryki, Bliskiego Wschodu i Europy, umożliwiając usługi z zakresu telefonii satelitarnej, aplikacji VSAT, komunikacji morskiej oraz dystrybucji wideo. Ponadto SES 5 przeniesie na orbitę instrumenty dla EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service), europejskiego system satelitarnego, wspomagającego GPS i GLONASS, a w przyszłości Galileo. W ostatnim przypadku po raz pierwszy zostanie wykorzystane pasmo L.

(SFN, SES Satellite)

W ciągu najbliższych dwóch lat SES Satellite planuje rozszerzyć flotę o 7 satelitów. Producentami są Space Systems/Loral, Orbital Science Corporation i EADS Astrium, a rakiety nośne to Proton, Falcon i Ariane / SES SatelliteW paśmie Ku SES 5 będzie dostarczać usługi na obszar północnej Europy oraz Afryki Subsaharyjskiej / Credits: SES Satellite

Comments are closed.