X-37B – powrót na Ziemię 15 czerwca?

0

Prawdopodobnie 15 czerwca 2012 dojdzie do próby lądowania bezzałogowego mini-promu X-37B. Powrót X-37B na Ziemię jest zależny od kilku czynników, w tym warunków pogodowych w okolicy bazy Vandenberg w Kalifornii.

Start misji nastąpił piątego marca 2011 roku o godzinie 23:46 CET. Jest to druga misja amerykańskiego wojskowego mini-promu bezzałogowego. Pojazd wykorzystany w tej misji nosi oznaczenie OTV-2 (Orbital Test Vehicle 2).

Początkowo przewidywano, że pobyt OTV-2 na orbicie potrwa nie dłużej niż 270 dni. Prognozy (cywilnych) analityków okazały się błędne – OTV-2 spędził w przestrzeni kosmicznej ponad 15 miesięcy. Dla porównania – pierwsza misja X-37B (OTV-1) trwała “zaledwie” 224 dni.

Kilkanaście godzin temu pojawiła się informacja, że amerykańskie siły powietrzne (USAF), operator X-37B, dokona próby lądowania OTV-2 w piątek, 15 czerwca 2012. Do lądowania miałoby dojść w bazie Vandenberg Air Force Base (VAFB) w Kalifornii. Jest to spodziewana i wyczekiwana informacja – od końca maja trwają przygotowania w VAFB do zakończenia misji pojazdu OTV-2. Lądowanie nastąpi na pasie zbudowanym do nigdy niezrealizowanych wojskowych lotów załogowego wahadłowca na orbity polarne.

Dokładny moment lądowania nie został podany i prawdopodobnie jest zależny od wielu czynników, takich jak pogoda w VAFB. Okienko do lądowania dla VAFB otworzyło się 11 czerwca i będzie trwać do 18 czerwca. Jeśli więc czynniki pogodowe lub techniczne nie pozwolą na lądowanie 15 czerwca, pozostanie jeszcze kilkadziesiąt godzin,  w trakcie których USAF będzie mogło sprowadzić OTV-2 na Ziemię.

Na październik planowany jest start OTV-3, drugiej misji pierwszego egzemplarza X-37B.

Program X-37B jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.