BRITE-TV: laboratorium UTIAS SFL

0

Konstruktorzy polskich satelitów naukowych BRITE-PL odwiedzili kanadyjskie laboratorium UTIAS SFL. W tym laboratorium powstają komponenty do małych satelitów, w tym część do satelitów BRITE-PL.

Polski projekt BRITE-PL (BRIght Target Explorer) składa się z dwóch satelitów naukowych. Pierwszy z nich – BRITE-PL Lem – zostanie pod koniec tego roku umieszczony na orbicie. Ten satelita od listopada zeszłego roku jest już zintegrowany i obecnie przechodzi serię testów. Kolejny satelita – BRITE-PL Heweliusz – zostanie wystrzelony w przyszłym roku.

Satelity BRITE-PL pochodzą od konstrukcji Can-X3 BRITE, którą zaprojektowano i zbudowano w kanadyjskim laboratorium UTIAS SFL (University of Toronto Institute for Aerospace Studies Space Flight Laboratory). W związku z tym od samego początku projektu BRITE-PL trwa współpraca pomiędzy UTIAS SFL a Centrum Badań Kosmicznych (CBK), gdzie satelity Lem i Heweliusz są konstruowane.

Poniższe nagranie przedstawia laboratorium UTIAS SFL. Jest to miejsce, gdzie powstają różne zminiaturyzowane satelity dla projektów z całego świata.

{youtube}eOoQp73g5Kw{/youtube}
BRITE-TV, odcinek 22 – laboratorium UTIAS SFL / Credits –

Odcinek BRITE-TV o laboratorium UTIAS SFL jest już 22. w tej serii. Wszystkie pozostałe odcinki można zobaczyć na dedykowanym kanale w serwisie Youtube.

(BRITE-PL, MStolarski)

Comments are closed.