Ogłoszenie załogi Shenzhou-9

0

Nastąpiło ogłoszenie podstawowej i rezerwowej załogi chińskiej misji załogowej Shenzhou-9. Zgodnie z oczekiwaniami, wśród wybranych tajkonautów do tej misji znajdują się dwie panie.

Lot Shenzhou 9 będzie bardzo ważny dla chińskiego załogowego programu kosmicznego. Po lotach statków tego typu oznaczonych numerami 5, 6 i 7, podczas których testowano ich możliwości techniczne (m.in. wyjście ludzi w otwarty kosmos), Chiny przystąpiły w ubiegłym roku do realizacji ambitnego programu budowy wielomodułowej stacji orbitalnej. Jej budowa i ukończenie są przewidziane dopiero na 2020 rok. Obecnie jednak trwa program przygotowawczy, bazujący na pojedynczych modułach noszących nazwę Tiangong, które będą kolejno umieszczane na orbicie.

9 czerwca 2012 roku chińska rakieta Długi Marsz 2F, wraz z załogowym statkiem Shenzhou 9, została umieszczona na stanowisku startowym na kosmodromie Jiuquan, znajdującym się na pustyni Gobi. Kilkadziesiąt godzin później nastąpiło ogłoszenie składu podstawowej i rezerwowej załogi tej wyprawy.

Załoga podstawowa:

  • dowódca: Nie Haisheng,
  • operator 1: Zhang Xiaoguan,
  • operator 2: Wang Yaping.

Załoga rezerwowa:

  • dowódca: Jing Haipeng,
  • operator 1: Liu Wang,
  • operator 2: Liu Yang.

Aktualizacja (02:16 CEST, 12.06.2012) – chińskie źródła sugerują, że to załoga rezerwowa jest aktualnie rozpatrywana jako podstawowa.

W wybranych załogach widać pewne prawidłowości. Dowódcami są weterani wcześniejszych misji załogowych oraz po dwóch nowicjuszy. W każdej załodze znajduje się też jedna pani.

Start misji Shenzhou-9 nastąpi prawdopodobnie w sobotę, 16 czerwca, o godzinie 12:41 CEST.

Zdjęcie załóg można znaleźć w poście w wątku dotyczącym misji Shenzhou-9 na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.