Dwa rozbłyski klasy M (09.06.2012)

0

Dziewiątego czerwca 2012 roku grupa plam słonecznych tuż przy wschodnim brzegu tarczy wygenerowała dwa rozbłyski klasy M. Czy to zapowiedź wyższej aktywności w najbliższych kilkunastu dniach?

Poprzedni rozbłysk klasy M wydarzył się 6 czerwca 2012. Od tego czasu, pomimo obecności stosunkowo dużej ilości grup plam słonecznych, nie zarejestrowano silniejszych rozbłysków klasy M. W międzyczasie wydarzyły się natomiast dwa “nieco silniejsze” rozbłyski klasy C (7 czerwca – C9.1, 8 czerwca – C7.7). Wreszcie, 9 czerwca nastąpiły dwa rozbłyski klasy M. Co ciekawe, oba zostały wygenerowane przez grupy plam znajdujące się tuż przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej. Może to być zapowiedź podwyższonej aktywności słonecznej w kolejnych kilkunastu dniach.

Pierwszy z rozbłysków był klasy M1.9 i został wygenerowany przez grupę o numerze 1505. Maksimum rozbłysku przypadło na godzinę 13:32 CEST. Kilka godzin później, o 18:53 CEST, nastąpiło maksimum rozbłysku klasy M1.8, także z tej samej grupy. Poniższe nagranie prezentuje rozbłyski z 8 i 9 czerwca 2012.

{youtube}jPuLn1jdlhc{/youtube}
Rozbłyski z 8 i 9 czerwca 2012. Rozbłyski klasy M są widoczne w 35 i 40 sekundzie nagrania / Credits – NASA, SDO,

Jeśli te rozbłyski zostały wygenerowane przez bardziej rozbudowaną grupę plam i nie były wyjątkami, to możliwe, że w następnych kilkunastu dniach czeka nas podwyższona aktywność słoneczna. W ciągu najbliższych 24 godzin te dwie grupy powinny w całości pokazać się po stronie Słońca widocznej z Ziemi, co pozwoli na ocenę ich wielkości oraz konfiguracji okolicznego pola magnetycznego.

Aktywność słoneczna jest monitorowana na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.