Chiński statek załogowy Shenzhou 9 gotowy do startu

0

9 czerwca 2012 roku chińska rakieta Długi Marsz 2F, wraz z załogowym statkiem Shenzhou 9, została umieszczona na stanowisku startowym na kosmodromie Jiuquan, znajdującym się na pustyni Gobi. Za kilka dni odbędzie się start.

Lot Shenzhou 9 będzie bardzo ważny dla chińskiego załogowego programu kosmicznego. Po lotach statków tego typu oznaczonych numerami 5, 6 i 7, podczas których testowano ich możliwości techniczne (m.in. wyjście ludzi w otwarty kosmos), Chiny przystąpiły w ubiegłym roku do realizacji ambitnego programu budowy wielomodułowej stacji orbitalnej. Jej budowa i ukończenie są przewidziane dopiero na 2020 rok. Obecnie jednak trwa program przygotowawczy, bazujący na pojedynczych modułach noszących nazwę Tiangong, które będą kolejno umieszczane na orbicie.

W 2011 roku wystrzelono moduł Tiangong 1, a w latach 2013 i 2015 zostaną wystrzelone dwa następne. Celem tego etapu będą testy manewrowania na orbicie, cumowania do innego statku oraz systemów zabezpieczenia funkcjonowania załogi podczas dłuższych pobytów na orbicie. Moduły Tiangong są to stosunkowo nieduże statki o masie 8,5 t, pojemności użytkowej 15 m3, braku możliwości powrotu i lądowania na Ziemi.

29 września 2011 roku umieszczono na orbicie moduł Tiangong 1, a 31 października tego samego roku wystartował do niego bezzałogowy statek Shenzhou 8. W ciągu kilkunastodniowego lotu wykonano m.in. dwie próby zacumowania do modułu Tiangong 1 – obydwie udane. To zadecydowało o tym, że kolejna misja będzie już załogowa.

O ile przy wspomnianych ubiegłorocznych startach Chiny uruchomiły rozwiniętą akcję propagandową w mediach, szeroko informując o przygotowaniach i o przebiegu samych lotów, tym razem w mediach jest o wiele ciszej. Nie jest znana ani data startu, ani skład załogi. Wiadomo tylko, że start odbędzie się za kilka dni, około 14-18 czerwca. Zaś co do załogi wiadomo, że będzie ona w pełnym, trzyosobowym składzie, i że bardzo prawdopodobne jest, iż jeden z foteli w kapsule zajmie kobieta. Imienny skład zostanie podany dopiero na około dobę przed startem.

9 czerwca rakieta została umieszczona na stanowisku startowym. Rakieta została wcześniej zatankowana paliwem i teraz oczekuje już na start. W trakcie kilkunastodniowego lotu załoga tym razem ręcznie przeprowadzi manewr cumowania do modułu Tiangong 1, a następnie dwie osoby przejdą na jego pokład. Nie podano jeszcze informacji o bardziej szczegółowym planie prac w trakcie tego lotu. O jego przebiegu redakcja serwisu Kosmonauta.net będzie informować na bieżąco.

Rakieta Chang Zheng 2F ze statkiem Shenzhou 9 jeszcze przed budynkiem pionowego montażu / Źródło: XinhuaRakieta Chang Zheng 2F na stanowisku startowym (jeszcze zamkniętym) / Źródło: Xinhua

Comments are closed.