Proton wyniósł satelitę Yahsat 1B

0

Rakieta Proton wyniosła na orbitę satelitę Yahsat 1B.

Rosyjska rakieta Proton-M/Briz-M wyniosła 23 kwietnia o godzinie 22:18 GMT (24 kwietnia o godzinie 00:18 czasu polskiego) geostacjonarnego satelitę telekomunikacyjnego Yahsat 1B. Start miał miejsce z kazachskiego Bajkonuru. Start obsługiwała firma International Launch Services.

Satelita jest drugim statkiem należącym do operatora Al Yah Satellite Communications Company ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ma zapewniać usługi telekomunikacyjne dla klientów prywatnych i rządowych na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w Azji Południowo-Zachodniej.

Statek został zbudowany przez Thales Alenia Space i Astrium Space, w oparciu o platformę Eurostar 3000. Ma masę prawie 6 Mg i wyposażony jest w transpondery pasma Ka mogące obsługiwać do 61 wiązek. Satelita jest przedmiotem umowy zawartej w sierpniu 2007 roku, wartej 1,66 miliarda USD i opiewającej na dwa statki: Yahsat 1A i 1B. Ten pierwszy został wyniesiony rakietą Ariane 5 w dniu 22 kwietnia 2011 roku.

O godzinie 07:30 GMT spodziewane jest odłączenie się satelity od rakiety. Po 9 godzinach i 12 minutach lotu statek osiągnie orbitę geosynchroniczną. Był to 72. start rakiety Proton obsługiwany przez firmę ILS w ciągu ostatnich 16 lat.

Comments are closed.