Szkodliwy wpływ mikrograwitacji na oczy i mózg astronautów

0

Warunki mikrograwitacji są ekstremalnie odmienne od tego, do czego przyzwyczaiły się nasze organizmy w przeciągu całej, ziemskiej ewolucji. Istotnym problemem staje się odwapnienie kości i zanik mięśni astronautów. Badania za pomocą rezonansu magnetycznego ujawniły kolejną skazę związaną z podróżami kosmicznymi – uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz mózgu.

W badaniach wzięło udział 27 astronautów, którzy spędzili średnio 108 dni w trakcie misji kosmicznych (na pokładzie wahadłowców lub Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). Ośmiu z nich przebadano dwa razy (drugi raz po misjach trwających średnio 39 dni).

Analiza danych zebranych przy pomocy tomografii rezonansu magnetycznego wskazuje na to, że oczy i mózgi astronautów ucierpiały za sprawą wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. Nie jest to przypadłość dotykająca tylko i wyłącznie ludzi przebywających w warunkach mikrograwitacji. Na Ziemi cierpi na nią wielu pacjentów, część w wyniku narastania guzów mózgu, a jeszcze inni bez konkretnej, (pewnej), przyczyny. Skutki wzrostu ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego to przede wszystkim: bóle głowy, zaburzenia świadomości, pogorszenie widzenia, zaburzenia równowagi oraz odkształcenia nerwu wzrokowego i tylnej części oka.

Większość z tych przypadłości jest bardzo groźna dla zdrowia a nawet życia astronautów, ponieważ może wpłynąć na niepowodzenie dłuższych misji kosmicznych (na przykład podróży na Marsa).

Wyniki badania są następujące:

  • wśród dziewięciu spośród 27 astronautów znacznie wzrosło ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego okalającego nerw wzrokowy,
  • odkształcenie tylnej części oka u szóstki badanych,
  • zniekształcenie, (uwypuklenie), nerwu wzrokowego (4 osoby),
  • zmiany w przysadce mózgowej wśród trójki ludzi.

Najniebezpieczniejszy jest nacisk płynu mózgowo-rdzeniowego na przysadkę mózgową, która odpowiada za wiele ważnych działań układu hormonalnego.

Z tego też względu, gwałtowny wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki indukowany za sprawą mikrograwitacji, może stać się kolejną przeszkodą dla zdrowia ludzi, pragnących eksplorować głęboką przestrzeń kosmiczną w warunkach mikrograwitacji. Wskazane są dalsze badania – nie tylko dla dobra astronautów, ale także wielu pacjentów na Ziemi cierpiących na podobne dolegliwości bez wyraźnej przyczyny.

Źródło: Radiological Society of North America

Comments are closed.