Okresowe jezioro na Tytanie?

0

Północna półkula Tytana obfituje w jeziora wypełnione płynnymi węglowodorami. Co natomiast znajdziemy na drugiej hemisferze? Obserwacje sondy Cassini odkryły przed nami okresowe jezioro Ontario Lacus, będące największym zbiornikiem na południowej części księżyca.

Ontario Lacus jest zbliżone rozmiarami do swojego imiennika – jeziora Ontario w Północnej Ameryce. Jednakże bardzo się od niego różni, z tego względu, że wypełnione jest płynnymi węglowodarmi a nie wodą. Dodatkowo okresowo zanika, pozostawiając po sobie depresję wypełnioną sedymentami. Podobne zjawisko zachodzi na przykład w jeziorze Etosza w Namibii, które w porze deszczowej wypełnione jest wodą, a w porze suchej pozostają po nim tylko warstwy osadów (soli).

Tytaniczne jezioro Ontario jest głębokie tylko na kilka metrów. Tuż po odkryciu uważano, że poziom zawartej w nim cieczy nie zmienia się. Jednakże dalsze obserwacje przeprowadzone przy użyciu pełnego oprzyrządowania sondy Cassini ujawniły coś zgoła innego. Łącząc dane ze wszystkich typów kamer Cassiniego (w tym spektroskopię i obserwacje radarowe), naukowcy pod przewodnictwem Thomasa Corneta z Uniwersytetu w Nantes, we Francji, odkryli kanały w południowej części depresji. Mogą wskazywać one na istnienie okresowych dopływów do jeziora. Dodatkowo wokół Ontario Lacus zalegają pokłady osadów.

Jezioro może być zasilane w trakcie “pory deszczowej” na Tytanie, szczególnie uwzględniając tamtejsze sezonowe deszcze. Spływające węglowodory mogą wypełniać niżej położone obszary. Badacze postulują także istnienie źródeł podpowierzchniowych, których poziom podnosi się w trakcie opadów, przez co wydostają się one w zagłębieniach terenu.

Tytan okazuje się bardzo bliskim odpowiednikiem Ziemi, jeśli chodzi o zbiorniki wodne na powierzchni. Na północnej półkuli występują zgrupowania jezior (nazywanych morzami) przypominające ziemskie zbiorniki, najprawdopodobniej posiadają także własny mikroklimat. Odkrycie Ontario Lacus i wyciągnięcie odpowiednich wniosków z analizy obrazu sondy Cassini, wskazuje na to, że na tym zimnym księżycu Saturna znajdują się także jeziora okresowe.

Źródło: ESA

Comments are closed.