PSLV wyniosła indyjskiego RISAT-1

0

Indyjska rakieta PSLV wyniosła na orbitę satelitę RISAT-1.

W nocy 26 kwietnia o godzinie 00:17 GMT indyjska rakieta Polar Satellite Launch Vehicle wyniosła na orbitę rodzimego satelitę zobrazowania radarowego RISAT-1. To bardzo ważna dla Indii misja. RISAT jest pierwszym zbudowanym w kraju satelitą do obserwacji radarowych. Statek będzie pomagał największej demokracji świata monitorować nierzadko tam występujące klęski żywiołowe, jak powodzie i cyklony. Wspomoże również monitorowanie upraw. Statek będzie mógł być używany również do celów wojskowych, jak obserwacja granic.

Schemat satelity RISAT-1 / Credits: ISROStart miał miejsce z Centrum Lotów Kosmicznych Satish Dhawan na wyspie Sriharikota, o godzinie 05:47 czasu lokalnego. Trzystupięćdziesięciotonowa rakieta w wersji XL odrzuciła 6 rakiet dodatkowych w 90 sekundzie lotu. Ważący ponad 1800 kilogramów RISAT-1 jest najcięższym satelitą wyniesionym jak dotąd przez rakiety rodziny PSLV. RISAT został satelizowany po 18 minutach lotu, kończąc misję PSLV-C19.

Satelita osiągnie docelową orbitę heliosynchroniczną o nachyleniu 97,6o i wysokości 532 km własnym napędem. Statek będzie mógł co 25 dni wykonać obserwacje tego samego terenu, bez względu na warunki pogodowe i porę dnia, posługując się radarem pracującym w paśmie C. W ciągu pięciu dni statek powinien przesłać pierwsze zdjęcia.

Pierwszym satelitą radarowym Indii był RISAT-2, wyniesiony w kwietniu 2009 roku, zbudowany przez Izrael.

Kolejny start rakiety PSLV przewidziany jest na sierpień 2012. Ładunkiem będzie satelita optycznej obserwacji Ziemi SPOT-6.

Comments are closed.