Pierwsze loty SLS bez silnika J-2X

0

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA poszukuje silników mogących zastąpić J-2X w trakcie inicjacyjnych misji ciężkiej rakiety SLS.

Powodem powyższej sytuacji są przedłużające się testy J-2X na Ziemi. Jak tłumaczy menadżer projektu SLS, całe zdarzenie spowodowane jest brakiem funduszy. Przy okrojonym wsparciu ze strony państwa, agencja musi znaleźć inne źródła napędu dla górnego stopnia rakiety, podczas pierwszych lotów w kierunku Księżyca.

Wystosowano już odpowiednie oświadczenie do firm mogących dostarczyć zamiennik J-2X. Wstępna ilość zgłoszeń nie jest zbyt duża – wynosi trzy. To wynik niewielkich funduszy NASA. Firma Pratt & Whitney Rocketdyne nie udziela komentarzy na temat zastępstwa dla ich silnika (jako wykonawcy J-2X, ale także ze względu na możliwość wykorzystania innego silnika opracowanego przez firmę – RL-10). Boeing Corp. i Lockheed Martin Corp. nie potwierdziły swoich zgłoszeń.

Ze strony NASA także nie pojawiają się żadne bliższe informacje, ze względu na to, że sprawa jest dość delikatna. Nie wiadomo, jakie dokładnie pieniądze, przeznaczono na zastępczy silnik.

Podejrzewa się, że w zastępstwie J-2X może zostać użyty silnik RL-10. Jego zmodyfikowana wersja zasila wyższe człony rakiet Atlas V i Delta IV, w latach 60. XX wieku używany był w rakiecie Saturn I. Jednakże ciąg pojedynczego silnika jest o rząd wielkości mniejszy niż ciąg J-2X, stąd być może należałoby użyć zespołu takich silników. Z drugiej strony, pierwsza misja SLS będzie bezzałogowa. W jej trakcie zadaniem kapsuły Orion będzie lot wokół Księżyca i powrót na Ziemię. Zastępczy silnik musi zwiększyć prędkość kapsuły do 11 km/s (w trakcie trzech odpaleń).

J-2X na pewno nie będzie ukończony przed 2017 rokiem, datowanym na pierwszy lot SLS. Następnie, pomiędzy 2018 a 2021 rokiem powinien odbyć się załogowy lot na orbitę księżycową, do którego zostanie wykorzystana rakieta SLS. Nie wiadomo, czy zastępczy silnik nie zostanie użyty także w trakcie tego lotu załogowego, choć jest to bardzo prawdopodobne ze względu na okrojone fundusze agencji.

(NASA, SFN)

Comments are closed.