Brak łączności z Envisatem

0

ESA poinformowała, że 4 dni temu utraciła kontakt z satelitą Envisat, największym w historii satelitą środowiskowym, który niedawno obchodził jubileusz 10 lat pracy.

Wieczorem 12 kwietnia Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała na stronie WWW i poprzez newsletter o utracie łączności z satelitą Envisat.

Envisat to największy do tej pory satelita poświęcony wyłącznie badaniom środowiska naturalnego Ziemi. Statek jest wyjątkowo zasłużony dla Agencji i badań środowiska. Jednak już od dwóch lat zastanawiano się co się z nim stanie po zakończeniu misji. Satelita bowiem należy do klasy bardzo dużych. Ma masę ponad 8 ton i maksymalne wymiary 26 x 10 x 5 metrów.

Morze Bałtyckie latem / Credits - ESAJeszcze niedawno ESA obchodziła jubileusz 10 lat pracy statku a teraz próbuje odzyskać z nim łączność. Mimo, że misja trwa już dwa razy dłużej od pierwotnie planowanego czasu, to ESA miała i ma nadzieję, że statek będzie służył jeszcze dłużej. Jesienią 2010 z myślą o kolejnych trzech latach pracy zmieniono nawet orbitę satelity.

Pierwszy niepokojący sygnał nadszedł 8 kwietnia, gdy stacja naziemna w Kirunie nie nawiązała planowej sesji łączności ze statkiem. Kontrolerzy ESA podnieśli alarm i wezwali do pomocy pozostałe stacje śledzenia będące w dyspozycji Agencji. Zebrało się również konsylium inżynierów i specjalistów od dynamiki lotu. Przez kolejne dni specjalistom nie udało się odebrać sygnałów z satelity. Wiadomo jedynie, że jego orbita pozostaje niezmieniona i stabilna.

Wysłany w 2002 roku satelita Envisat zapewnił ciągłość danych zbieranych przez misje ERS oraz dostarczył dane wykorzystane w ponad 4000 projektach naukowych zorganizowanych przez ponad 70 krajów. Gdy niedyspozycja satelity okaże się dłuższa, ciągłość zbierania danych dla niektórych projektów zostanie zapewniona poprzez porozumienie z Kanadyjską Agencją Kosmiczną, która dysponuje satelitą Radarsat.

Volker Liebig, dyrektor ESA ds. programu obserwacji Ziemi, powiedział, że “zaprzestanie pracy przez Envisata pokazuje jak pilne jest wystrzelenie satelitów Sentinel programu GMES, które mają zastąpić Envisata”. Pierwszy z Sentinelów ma zostać wystrzelony w przyszłym roku.

(ESA)

Comments are closed.