Chiny: kolejne satelity nawigacyjne na orbicie

0

W niedzielę, 29 kwietnia o 20.50 GMT z sukcesem wystartowała rakieta Długi Marsz 3B, wynosząc na pokładzie dwa kolejne satelity chińskiego systemu nawigacji satelitarnej.

Był to już piąty chiński start w tym roku. Należący do Państwa Środka system nawigacji satelitarnej Beidou, określany również jako Compass, jest chińskim odpowiednikiem GPSa, budowanym w celu uniezależnienia się od swojego amerykańskiego pierwowzoru. Beidou zapewni większą dokładność nawigacyjną dla chińskich służb i wojska, natomiast precyzja rzędu 10 metrów będzie przeznaczona dla cywilnych użytkowników. Taką samą politykę stosuje Departament Obrony USA, który zarządza GPSem.

Obecnie konstelacja 11 satelitów Beidou jest w fazie testowej i zapewnia usługi dla rejonu Chin i Azji-Pacyfiku. Docelowo Beidou ma zawierać 35 satelitów, co ma zostać osiągnięte w 2020 roku.

Wczorajszy start był pierwszym, w którym Chinom udało się umieścić podwójny ładunek satelitarny na wysokiej orbicie (21 500 km) podczas tego samego lotu, co świadczy o sukcesywnym rozwoju technologicznym tego kraju.

Pod koniec tego roku planowany jest kolejny start z chińskimi satelitami nawigacyjnymi.

(SFN)

Comments are closed.