Udane próbne odpalenie silników rakiety Falcon 9 (30.04.2012)

0

Firma SpaceX przeprowadziła udany test silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Jest to ważny etap w przygotowaniach do misji Dragon C2+.

W ostatnich dniach firma SpaceX dokonała integracji kapsuły Dragon z rakietą Falcon 9 a następnie wytoczenia tej rakiety na stanowisko startowe SLC-40. Kolejny krok w przygotowaniach do startu misji Dragon C2+ to test tankowania oraz próbne, kilkusekundowe odpalenie silników (ang. “hot-fire”) pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Do obu testów doszło w dniu 30 kwietnia 2012 roku.

Firma SpaceX informowała, że do testu dojdzie o godzinie 21:00 CEST a na około 30 minut przed testem rozpocznie się przekaz w Internecie. Przygotowania postępowały planowo. W trakcie przygotowań doszło do zatrzymania odliczania przy czasie T minus 47 sekund. Przez następne kilkanaście minut trwała analiza decyzji zatrzymania odliczania – okazało się, że było to związane z bardzo “konserwatywnie” ustawionym jednym parametrem i związanym z nim automatycznym przerwaniem procedur startowych. Problem zidentyfikowano dość szybko, przestawiono zegar odliczający na T minus 13 minut i rozpoczęto ponowne odliczanie. Tym razem wszystko zadziałało prawidłowo i rakieta Falcon 9 o godzinie 22:15 CEST dokonała prawidłowego odpalenia silników pierwszego stopnia. Poniżej prezentujemy nagranie z tego testu.

{youtube}35igaHaoGhU{/youtube}
Próbne odpalenie silników pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 – 30.04.2012 / Credits – SpaceX,

Ze wstępnych informacji wynika, że wszystkie silniki pierwszego stopnia tej rakiety pracowały prawidłowo. Oznacza to, że są coraz większe szanse na przeprowadzenie startu misji Dragon C2+ za tydzień. Jeśli w najbliższych dniach nie dojdzie do opóźnienia startu, to misja Dragon C2+ zacznie się siódmego maja o godzinie 15:38 CEST.

Misja Dragon C2+ jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(SpaceX, PFA)

Comments are closed.